Akman'dan Baykal'a suç duyurusu

Cuma 12.06.2009 19:30
Güncelleme: Cuma 12.06.2009 19:48
ABONE OL
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Zahid Akman, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Akman'ın avukatı Hakan Yıldız tarafından hazırlanan suç duyurusu dilekçesinde, Baykal'ın ''Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) hakaret ve sövme, yargı görevi yapanı etkileme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, iftira, suç uydurma ve aynı kanunun resen dikkate alınacak diğer maddeleri gereğince cezalandırılması ve dava açılması'' istendi.

Dilekçede, basın organlarında, ''Almanya'daki Deniz Feneri e.V. adlı yardım kuruluşunun topladığı belirtilen bir kısım yardımın usulsüz şekilde Türkiye'ye getirildiği, Akman'ın da bu işlemde kuryelik yaptığı'' şeklinde iddialar yer aldığı belirtilerek, bu iddia ile ilgili olarak Akman hakkında yapılan bir şikayet sebebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı kaydedildi.
Ancak, hakkında hangi suç isnadının yapıldığı bilinmeyen Akman'ın halen ifadesinin alınmadığına dikkat çekilen dilekçede, ''Henüz müvekkilin ifadesinin dahi alınmadığı hususu başta olmak üzere, tüm bu hususlar basın organlarında -gizlilik kararına rağmen- her gün yer almasına rağmen, başta şikayet olunan olmak üzere bir çok kişi müvekkil hakkında TCK'da suç olarak düzenlenen eylemlerde bulunmaktadır'' ifadesine yer verildi.

Bu nedenle Akman hakkındaki beyanlarından dolayı Baykal hakkında Türk Ceza Kanunu'nun hakaret ve sövme, yargı görevi yapanı etkileme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, iftira, suç uydurma ve aynı kanunun re'sen dikkate alınacak diğer maddeleri gereğince cezalandırılması ve dava açılması talebinde
bulunuldu.

Dilekçede, Akman hakkındaki bazı açıklamalarına yer verilen Baykal'ın şikayet olunan iddialarının gerçek dışı olduğu savunuldu.

Akman'ın ''Deniz Feneri e.V. adlı derneğin parasını alarak kuryelik yaptığı, yine aynı dernekten para aldığı, dolandırıcılık yaptığı, dolandırıcılığı meslek edindiği'' iddialarının da gerçek dışı olduğu kaydedilerek, Baykal'ın hakaret ve sövme suçunu işlediği iddia edildi.