"Ben çok mutluyum, şeref duydum"

Cumartesi 13.06.2009 18:24
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009 18:28
ABONE OL
Osmaniye Valiliği'ne atanan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, her görevin bir sonu olduğunu belirterek, ''Güzel bir son oldu. Devlet büyüklerimiz böyle uygun gördüler. Ben çok mutluyum, şeref duydum'' dedi.

İspanya'da kendisine Avrupa Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katılan Cerrah, eşi Hülya ve kızı Merve Cerrah ile THY'nin tarifeli uçağıyla saat 16.30'da Atatürk Havalimanı'na geldi.

Havalimanı VIP Salonu'nda emniyet müdür yardımcıları, ilçe emniyet müdürleri ve emniyet teşkilatı görevlileri tarafından karşılanan Cerrah, kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaştı.

Cerrah, daha sonra burada bekleyen gazetecilerin ''hayırlı olsun'' dileklerine, teşekkür etti.

Osmaniye Valiliği'ne atanmasıyla ilgili duygularının sorulması üzerine Cerrah, şöyle dedi:
''4 Mart 2003'te bu göreve başladım. Bugüne kadar sizlerle çok güzel günler geçirdim. Ama biz devlet memuruyuz. Her görevin bir sonu vardır. Güzel bir son oldu. Devlet büyüklerimiz böyle uygun gördüler. Yeni bir göreve gidiyorum. Onun için çok mutluyum. Ailemle birlikte büyük mutluluk duyuyorum...''
Bir gazetecinin, ''Yeni görevinizle ilgili bazı yorumlar yapılıyor. 'Tenzili rütbe' diyenler oldu. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusu üzerine Cerrah, ''Valilik, rütbeyi tenzil olmaz. Valilik, çok şerefli bir makamdır. En yüksek makamlardan biridir. Ben, tenzili rütbe olarak değerlendirmiyorum. Çok güzel günlerdi. Ben çok mutluyum, şeref duydum. Büyüklerimin beni böyle bir görevle görevlendirmelerinden dolayı da onur ve mutluluk duydum'' diye konuştu.

Cerrah, ''Atama haberini İspanya'da mı aldınız?'' sorusu üzerine de ''Doğrudur, İspanya'da aldım. Ailece çok sevindik'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Münevver Karabulut cinayetinin sonuçlanmamasının bu sonucu doğurduğu yorumları yapıldı. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de Cerrah, ''Ben bir yorum yapmıyorum. Arkadaşlarım o konuda çalışıyorlar. İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü çalışıyor. Fail belli, biliyorsunuz. Zanlı belli. Mutlaka arkadaşlar onu yakalayacaktır'' şeklinde konuştu.

Cerrah, ''Vali olarak geri geleceğiniz, müsteşarlık görevine atanacağınız yönünde yorumlar var. Bu konuda ne diyeceksiniz?'' sorusu üzerine de ''Yeni geldim. Osmaniye'de görevime bir başlayayım. Onu büyüklerimiz nasıl değerlendirirse o zaman olacak. Daha görevime gitmedim, Resmi Gazete'de yayımlandı sadece...'' yanıtını verdi.

İstanbul'a gelişinde meslektaşlarının oluşturduğu uzun bir kuyrukla karşılanmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Cerrah, ''Bizde meslek adabı gereği giderken, gelirken karşılama olur'' dedi.

''GÖREVİMİZİ ÇOK İYİ YAPTIK''

''Karar sürpriz oldu mu?'' sorusuna karşılık da Cerrah, şunları söyledi:
''Çok büyük mutluluk duyduğumu az önce söyledim. Bu göreve gelmekten de büyük şeref ve onur duyuyorum. Çok güzel bir görev ve çok güzel bir makam veriyorlar. 38 yıldır polis teşkilatındayım. 15 yaşında girdiğim teşkilattan şimdi ayrılmanın verdiği bir üzüntü var tabi. Polislikten kopmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Ama vali olmanın da büyük bir şeref ve onurunu yaşıyorum.''
Cerrah, ''İstanbul'daki görevinizle ilgili bir özeleştiri yaparsanız, ne dersiniz?'' sorusuna da ''Bir eleştiri yapmak uygun olur mu biliyorum. Öyle bir eleştiri yapmasak daha uygun olur diye düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, ''İstanbul halkına bir diyeceğiniz var mı?'' sorusu üzerine de Cerrah, şöyle dedi:
''Teşkilatım ve ben, İstanbul halkının huzur ve güvenliği için 24 saat aralıksız çalıştık. Ben kendi istirahatimden, eşimden ve çocuklarımdan ayrı kalmak pahasına çalıştım ve huzurluydum. Görevimizi çok iyi yaptık. Geldiğimizde kapkaç olayları gündemdeydi. Bu ortadan kalktı. Uyuşturucu ve terörle mücadelede çok büyük başarılar elde ettik. Biz, İstanbul halkının hizmetinde bulunmaktan, ona hizmet etmekten, huzur ve güvenliğini sağlamaktan onur duyduk. Benden sonraki arkadaşlarım da aynı şekilde çalışacaktır. Ekip aynıdır. Bir Cerrah'ın gitmesi hiçbir şeyi değiştirmez. Aynı huzur ve güven devam edecektir. Hiç kimse merak etmesin.''

''TAKDİR İSTANBUL HALKININ''


Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne kimin geleceğine ilişkin soruya da ''Hiç bilmiyorum'' yanıtını verdi.
''Daha iyi bir İstanbul bıraktığınızı söyleyebiliyor musunuz, vicdanınız rahat mı?'' şeklindeki soru üzerine de Cerrah, ''Takdir sizlerin ve İstanbul halkının'' dedi.

VIP Salonu'nda kendisini karşılamaya gelen meslektaşlarıyla bir süre sohbet eden Cerrah, daha sonra makam otomobiline kadar uğurlandı. Burada meslektaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren Cerrah, alandan ayrıldı.

Bu arada, Cerrah'ın eşi Hülya Cerrah da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Alacağı en büyük makam. Büyüklerimiz böyle uygun görmüş. Büyüklerimize teşekkür ediyorum'' dedi.

Cerrah'ın kızı Merve Cerrah da basın mensuplarının sorusu üzerine, babasının Osmaniye Valiliği'ne atanmasından ailece büyük mutluluk duyduklarını belirterek, ''Elimizden geleni yapacağız. Babam ile gurur duyuyorum'' şeklinde konuştu.