"Bu tür olaylarla çok karşılaştım"

Cumartesi 13.06.2009 18:48
ABONE OL
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kabin basıncı düşen özel uçağın Isparta'ya geri dönüşü sırasında panik yapmadığını, bu tür olaylarla çok karşılaştığını söyledi.

Demirel, Süleyman Demirel Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 17.00 sıralarında havalandıklarını belirterek, ''Eğirdir Gölü üzerindeyken pilotumuz iç basıncın düştüğünü ve bu nedenle döndüğümüzü söyledi'' dedi.

Pilotun, bu şekilde de uçuşa devam edilmesi durumunda sarsıntı olacağı konusunda kendilerini ikaz ettiğini vurgulayan Demirel, şöyle konuştu:
''(Bu şekilde de devam edebiliriz ama biraz sarsıntı olur) dedi. Yeni bir uçak istedik. Uçağımız geliyor, tekrar gideceğiz. Panik yaşamadım, çünkü bu tür olaylarla çok karşılaştım. İç kabin basıncının bozulması kulaklara rahatsızlık yapıyor. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum. Ben gayet iyiyim. Korkulacak bir durum yok.''

DEMİREL'İN DOKTORU

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doktoru Aylin Cesur da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süleyman Demirel Havaalanı'ndan kalkıştan 15 dakika sonra kabin basıncının düşmesi nedeniyle tedbir amacıyla geri döndüklerini söyledi. Cesur, Demirel'in sağlık durumunun çok iyi olduğu, uçakta çok rahat davrandığını ve panik yapmadığını dile getirdi.
Pilotun kararıyla geri döndüklerini vurgulayan Cesur, ''Aslında uçak gidebilirdi ama pilot daha rahat olması için uçağı değiştirme kararı aldı. Farklı bir yerden uçağımız gelecek ve Ankara'ya döneceğiz'' dedi.
Bu arada kabin basıncı düşen uçak Demirel'in eşyaları indirildikten sonra havaalanındaki hangara çekildi.