Türkiye ile iş yapıyorlar

Pazar 15.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 15.06.2009
ABONE OL
Türk tezini destekleyen şirketlerin Türkiye iş bağlantıları şöyle:
BAE Systems: Savaş uçağı F-135 projesinde Türkiye ile dolaylı ortaklığı var. Türkiye'ye 50 F-16'nın kendini koruma sistemi geliştirilmesi ve üretimini hedefleyen SPEWPS-2 projesinin ASELSAN ve MIKES şirketleriyle birlikte alt mühendisliğini de yükleniyor. TSK'nın "Barış Kartalı" projesi kapsamında aldığı 4 AWACS (Havada Erken İhbar ve Uyarı) uçağının "radar entegrasyon" işini üstlendi. Ancak taahhüdünü yerine getiremeyince sözleşmesi iptal edildi. Şirket, THY'nin apronda deve keserek iade ettiği, RJ-100 tipi yolcu uçaklarının da üreticisi.
Northrop Grumman Corp: Türk Hava Kuvvetleri'nin, C-130 uçakları için navigasyon sistemleri işini üstlendi. Barış Kartalı projesinin radar sistemlerini de yapıyor.
United Technologies Corp: F-135 savaş uçaklarının parçalarının üretimi konusunda Türkiye'de ortaklığı var. Chevron: ABD'nin petrol ve doğalgaz devi. Türkiye'de bir dönem Karadeniz'de petrol aramak için nabız yokladı. Chevron ile Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi (TPAO) işbirliği için görüşmelerde bulundu. TPAO yetkilileri, görüşmelerin sürdüğünü belirterek, "Olumlu sonuç almak istiyoruz" dedi.