Albay Çiçek bugün ifade vermeyecek

Çarşamba 17.06.2009 11:16
Güncelleme: Çarşamba 17.06.2009 14:34
ABONE OL
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında elde edilen ve Taraf Gazetesinde yayımlanan belgede imzası bulunduğu iddia edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in bugün ifade vermeye gelmeyeceğini bildirdi.

Çolakkadı, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Dursun Çiçek'in ifadesini imza örneklerini değerlendirdikten sonra alacağız. Bugün ifade vermeye gelmeyecek'' dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, askeri savcılıkla devamlı işbirliği içinde olduklarını belirterek, ''Burada bir ayrılık yok, güvenmeme gibi bir durumumuz yok. Gerektiği gibi işbirliği yaparız'' dedi.

Çolakkadı, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, medyaya yansıyan olayla ilgili dün Genelkurmay Askeri Başsavcısı'nın gelerek kendileriyle görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

''Bu olayla ilgili soruşturma başlattılar. Dolayısıyla bu soruşturma kapsamında karşılıklı görüş ve belge alışverişi için görüşme yaptık. Genelkurmay Askeri Savcılığı, belgede adı geçen albayın ifadesini ve imza örneklerini alarak kriminal incelemeye göndermiş. Gerekirse Adli Tıp Kurumu'nda incelenebilir. Esas olan imza karşılaştırması olduğu için imza örnekleri bize de gönderilecek. Bu nedenle ifadesinden şu an için vazgeçtik.''

''Bu yüzden Albay Dursun Çiçek'in ifadesini imza örneklerini değerlendirdikten sonra alacağız. Bugün ifade vermeye gelmeyecek'' diyen Çolakkadı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ayrıca, Türkiye'de savcılıklar birbirine benzer iş yapıyor. Daha önce de askeri savcılar defaatle gelip gittiler. Savcılık olarak askeri savcılıkla devamlı işbirliği içindeyiz. Burada bir ayrılık yok, güvenmeme gibi bir durumumuz yok. Gerektiği gibi işbirliği yaparız.''

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Çolakkadı, inceleme sonuçlarının ellerine ulaşmasının ardından ifadeye başvurmanın daha gerçekçi olduğunu sözlerine ekledi.