Belgedeki tahrifat internette çıktı

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın Almanya'ya girişinin yasak olduğunu gösteren belgede bir paragrafın eksik olduğunu Alman polisinin tesadüfen öğrendiği ortaya çıktı. Almanya'nın Main Taunus Bölgesi Yabancılar Dairesi tarafından verilen belgenin internette yayılmasının ardından Alman Polisi, inceleme başlattı. Akman hakkındaki belgede imza olmadığı gibi, kime gönderildiğinin de belli olmadığını fark eden Alman Polisi, yabancılar dairesi ile bağlantıya geçip, orijinalini istedi. Polis, internetteki belge ile yabancılar dairesinin gönderdiği belgeyi karşılaştırdığında belgedeki bir paragrafın çıkartıldığını belirledi. Konuyla ilgili SABAH'a açıklama yapan bir Alman emniyet yetkilisi, Akman hakkında "resmi belgede tahrifat" iddiasıyla soruşturma açıldığını bildirdi. Soruşturmayı Frankfurt Savcılığı yürütüyor.

'BELGE ORİJİNAL'
Öte yandan Akman'ın avukatı Hakan Yıldız, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, belgenin orijinal olduğunda ısrar ederek, belgenin sadece Almanya'ya giriş yasağı olmadığı yönündeki kısmını kamuoyu ile paylaştığını ancak özel hayatına ilişkin bölümleri saklı tuttuğunu savundu. "Paylaşılmayan kısmın içeriğinde özetle; halen yürütülmekte olan soruşturma nedeniyle müvekkilin ülkeye giriş yaparken Yabancılar Polisi ile irtibata geçmesinin istenildiği anlaşılmaktadır" denilen açıklamada, anayasa gereği özel hayatla ilgili bilgilerin paylaşılmaya zorlanamacağı da ileri sürüldü. Konuyla ilgili ne Türkiye'de, ne de Almanya'da hiçbir avukatın suçlanmadığı da kaydedildi.

Akman'a 7 soruşturma

Zahid Akman hakkında Almanya'da 7 farklı gerekçeyle soruşturma yürütüldüğü ve Akman'ın Almanya'ya girişi halinde tutuklanabileceği ileri sürüldü. CNN Türk'de yayınlanan haberde Akman hakkında, Almanya'da kurucusu olduğu ancak üyelerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen konut kooperatifi davasının da aralarında bulunduğu 7 farklı konuda soruşturmaların sürdüğü ileri sürüldü. Hakkındaki en ciddi iddia 'nitelikli dolandırıcılık' olan Akman'ın, Almanya'ya girişi halinde tutuklanabileceği iddia edildi.