'Eşim saldırsa, polisi aramaya kontör yok'

Türkiye'yi AİHM'de 36 bin euro tazminat ödemeye mahkûm ettiren Nahide Opuz: Kocam beni arıyor. Saldırsa, telefon edecek kontörüm yok

Perşembe 18.06.2009
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009
ABONE OL
İmam nikâhı ile yaşadığı, ardından da evlenip 3 çocuk verdiği kocasından şiddet gören, bıçaklanan hatta arabayla ezilmek istenen ve sonunda kendisini koruyamadığı için Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden 36 bin 500 euro tazminata mahkûm ettiren Diyarbakırlı Nahide Opuz, avukatları aracılığıyla SABAH'a konuştu. Uğradığı şiddet yetmezmiş gibi bir de annesi öldürülen Opuz, yaklaşık 80 bin TL'ye tekabul eden parayı en iyi ihtimalle 6 ay sonra alabileceğini belirten Opuz, "Eski kocam her yerde beni arıyormuş. Saldırsa yardım istemek için kontörüm yok. Korkuyorum, nasıl yapar bilmiyorum ama devlet beni korusun. Çok korkuyorum" dedi.

AVUKATINI ARAYAMIYOR

Opuz'un AİHM davaları konusunda uzman olan avukatı Mesut Beştaş da, müvekkilinin yaklaşık 80 bin lira tutarındaki parayı en iyi ihtimalle ancak 6 ay sonra alabileceğini söyledi. Müvekkilinin maddi sıkıntı yaşadığını belirten Beştaş, "Görüşmek istediğinde cep telefonundan bizi çaldırıyor, biz arıyoruz" dedi. Avukat Beştaş, müvekkilinin tazminatı alabilmesi için önce 3 ay geçmesi gerektiğini de belirtti.