Haber turu.

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
"Demokrasiyi vesayet rejimi geliştirmedi"
Abant'ta yapılan "Demokratikleşme: 12 Eylül'den AB Sürecine Siyasi Partiler" başlıklı 19. Abant Platformu sonuç bildirgesi yayınlanarak tamamlandı. 10 maddelik bildirgede "Demokrasimizin gelişip yerleşememesinin güç ve derinlik kazanamamasının en önemli sebebi darbe ve müdahalelerle yerleşen vesayet rejimidir" denildi. Demokratikleşmenin önündeki engelin 12 Eylül Anayasası olduğu ifade edilen bildirgede, Meclis'in meşruiyetinin pekiştirilmesi gerektiğine ve yeni anayasanın en kısa zamanda yapılmasına işaret edildi.

ANTALYA
Hızlı şoför Baykal trafiği alt üst etti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, memleketi Antalya'da park yasağını deldi, kırımızı ışıkta geçti ve aşırı hız yaptı. Baykal, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki programın dönüşünde, havalimanında park edilmiş kızı Aslı Baykal'a ait Mini Cooper'ı kullanarak evine döndü. Askeri Havalimanı Kavşağı'nda kırmızı ışıkta geçen Baykal, 'makas' hareketleriyle gazetecileri atlatmaya çalıştı. Dün de Antalya sokaklarını turlayan ve arka sağ park lambası yanmayan aracı park yasağı bulunan yere park eden Baykal, yemeğe gitti. Aynı yere park etmeye çalışan Mercedes otomobilin arabasına hafif dokunduğu Baykal, "Buradaki kurallara uyuyorum" dedi.

ANKARA
Azınlık okullarına da ücretsiz ders kitabı

Milli Eğitim Bakanlığı, gelecek öğretim yılından itibaren azınlık okullarına da ücretsiz ders kitabı dağıtmaya karar verdi. Bakanlık, projeyi 2003-2004 yılında ilköğretim okullarına ücretsiz ders kitabı dağıtarak başlamıştı. 2007-2008 yılında ise uygulamaya liseler de dahil edilmişti. Azınlık okullarından gelen talepleri dikkate alan bakanlık, gelecek yıldan itibaren bu uygulamanın azınlık okullarına da yaygınlaştırılmasını kararlaşıtırdı. Azınlık okullarının kendi dillerinden oluşan ders kitapları gelecek öğretim yılından itibaren ücretsiz olacak. Bakanlık 6 yıl içinde 739 milyon ders kitabını ücretsiz olarak dağıttı. Bu yıl da 180 milyon kitap dağıtılacak.

ANKARA
Mahkûmlara Kürtçe telefon kolaylığı

Ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin telefonla görüşeceği yakınıyla Kürtçe yada Türkçe dışında bir dille konuşabilmeleri için, bu kişinin Türkçe bilmediğini beyan etmesi yeterli olacak. Önceki düzenlemede, buna mahallinde yaptırılan araştırmayla izin veriliyordu. Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük'te yapılan değişiklikle hükümlülerin eşleri, üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ve vasileri ile telefon görüşmelerine ilişkin madde yeniden düzenlendi.

Toptan çifti İshakpaşa Sarayı'nı gezdi
TBMM Başkanı Köksal Toptan, eşi ve Bakanlar Mehdi Eker ile Selma Aliye Kavaf bir dizi etkinlik için gittiği Doğubeyazıt'ta İshakpaşa sarayını gezdi. İshakpaşa sarayında yapılan Ahmet-i Haniyi anma paneline katılan Kendisine çiçek veren çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren Toptan, "Askerliğimi Kağızman'da yapmıştım. O zaman Doğubeyazıt'ı bir kez görmüştüm. O zamandan bu zamana çok değişmiş'' dedi. Ahmet TUNÇ