'Mektupçu' soruşturması

İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinin sahte olduğunu düşünen Genelkurmay, belgenin "mektupçu" olarak adlandırılan birilerinin aktarımlarıyla karargâh dışında üretildiği üzerinde duruyor

Cumartesi 21.06.2009
ABONE OL
TÜRKİYE'NİN gündeminde birinci sıraya oturan "İrticayla Mücadele Eylem Planı"yla ilgili olarak yürütülen "çok yönlü" soruşturmanın bir ayağı da "Mektupçu" üzerine odaklandı. Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şubesi'nde, Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından düzenlendiği iddia edilen belgenin, aslında karargâh dışında yazdırıldığı üzerinde duruluyor. Genelkurmay'da belgenin karargaha ait olmadığı kanaati hakim. Belgenin düzenleniş biçimi ve imzalanan bölüme ilişkin teknik detayların, "mektupçu" olarak adlandırılan, karargahtaki görev dağılımını, askeri yazışmayı bilen birilerinin aktarımları üzerine karargah dışında üretilmiş olma ihtimali araştırılıyor.

DAHA VAHİM SONUÇ

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un, "Belge sahte çıkarsa ne yapacağımızı bütün Türkiye görecek" mesajıyla birlikte askerlerin bilgi derleme ve raporlama yöntemleri ile ilgili teknik detaylara, şekil şartlarına nasıl ulaşıldığı da mercek altına alındı. İddia edilen belgedeki yazı karakteri ile albay Çiçek imzalı bölümdeki yazı karakterinin farklı olması, belgenin orijinalinin bulunmaması askeri kanadın kuşkularını artıran unsurlar olarak gösteriliyor. Çiçek'in imza örneğinin karargah dışına çıkarılmış olabileceği, başka bir belgedeki imzasının fotokopi ile bir belgeye yansıtıldığı veya imzasını gören birilerinin taklit etmeye çalıştığı da gözardı edilmiyor.

MEKANİZMA İŞLİYOR

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ arasındaki görüşmede, belgenin sahte olup olmadığının ortaya çıkarılması için tam mutabakat sağlanmış ve bu konudaki devletin tüm imkanlarının kullanılması kararı alınmıştı. Org. Başbuğ'un, dün gerçekleşen Çankaya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmesi de devletin zirvesindeki mutabakatın yansıması olarak görülüyor. Bu konuda geçen hafta Başbakanlık'ta yoğun bir trafik yaşandı. Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu'nun Başbakanlık'ı ziyaretinin ardından MİT Müsteşarı Emre Taner de üst üste iki gün Başbakanlık'a gelmişti. Bu konuda hükümet ile Genelkurmay arasında bir bilgilendirme ve istişare mekanizmasının işletildiği öğrenildi.