MİT, bulaşmıyor uzak duruyor

Cumartesi 21.06.2009
Güncelleme: Pazar 21.06.2009
ABONE OL
- Ergenekon soruşturmasında önemli bir rolü olan CD'leri sizce MİT'e kim gönderdi?
- Belgelerin posta yoluyla geldiği iddiası klasik bir kaynak gizleme metodu. Yani olayın aslını gizlemek için söylenmiş olabilir. Fakat eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un "İddialar saçmaydı ama ben gene de sevk ettim" demesi çok tuhaf. Atasagun konuyu araştırtmış mı ki "Saçma" diyor, neye dayanarak, niçin diyor? Müsteşarlık "saçma bilgi dağıtım merkezi" mi? Bana arkadaşlarım anlatmıştı. Geçmiş yıllarda, Alaattin Çakıcı kaçakken Müsteşar Atasagun, ilgili birimden Alaattin Çakıcı ile irtibatlı kişilerin listesini istemiş. Liste gelince bir bakmış en başında Başbakan Mesut Yılmaz'ın ismi. İkinci isim de Eyüp Aşık. "Siz ne yapmak istiyorsunuz, maksadınız ne?" diye arkadaşları fena halde haşlamış. Demek ki her şeyi incelemeden yollama gibi bir misyonu yok. Saçma dediklerini gönderiyor, ciddiye alınması gerekenleri saklıyor. O tarihte bu konuyla ilgili, yani gönderilen CD'lerle ilgili bir inceleme yapıldığını zannetmiyorum. Olsa değerlendirmesi ile birlikte gönderilirdi.

- Ama MİT'in, Ergenekon'un faaliyetlerinden Tuncay Güney vasıtasıyla haberdar olduğu yönünde iddialar var…
Bilmiyorum. Bana sanki "Kokma, bulaşma ama bir şey yapıyor görüntüsünde ol" tarzında bir davranışmış gibi geliyor. Bazen olayların çok geç haber alındığı da bir gerçek. Yani biliyorsa niye ortaya koymamış Atasagun, "Saçmaydı" diyor.

CD'LERİN GELİŞ YOLU

- Bazı askerler de işin içinde olduğu için ortaya koymak istememiş olabilirler mi?
Tabii olabilir. Ama neticede birilerinden korkarak, dengeyi gözeterek ülkeyi koruyamazsınız. Dengeleri gözetmek sizin vazifeniz değil. Yapmanız gereken şey tarafsız, korkusuz bir şekilde görevinizi yapmaktır. O CD'lerin nasıl yollandığı da tartışmalı. Güney'i sorgulayan birimin başında Adil Serdar Saçan var. Saçan, Tuncay Özkan'a çok yakın bir kişiydi. Tuncay Özkan aynı zamanda MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'a da çok yakındı. Özkan MİT'le ilgili kitabını hazırlarken günlerce birlikte çalışmışlar, dost olmuşlardı. MİT Müsteşarlığı için Atasagun'u Mesut Yılmaz'a öneren kişi de Tuncay Özkan'dı. Yani yakın irtibatlar var. Bu bakımdan bilgiler, CD'ler, başka yollarla gelmiş de olabilir.