Kimse sorumlu değil!

İzmir'de Tepecik Hastanesi'nde geçen yıl yaşamını yitiren 13 bebeğin ölümüyle ilgili sorumlu yok. 39 personele soruşturma izni verilmemesine isyan eden aileler, AİHM'ye başvuracak

Pazartesi 22.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 22.06.2009
ABONE OL
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçen eylülde 13 bebeğin 23 saat içinde arka arkaya "Etrobakter Kloase" adı verilen kan dolaşımı enfeksiyonundan ölümüyle ilgili şok bir gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı'nın 2 müfettişinin soruşturmasında yenidoğan biriminde çalışan doktor, hemşire, teknik personel ve temizlik görevlisi toplam 39 kişinin yargılanmasına gerek duyulmadı.

4 KİŞİ 39 KİŞİ OLDU

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 20 Eylül 2008 gecesinden itibaren 23 saatte 13 bebek arka arkaya hayatını kaybetmişti. Olayın ortaya çıkmasının ardından Prof. Dr. Rahmi Örs, Prof. Dr. Recep Öztürk, Prof. Dr. Fahri Ovalı ve Doç. Dr. Önder Ergönül'den oluşturulan kurul, bebeklerin beslenme yoluyla bulaşan "Entrobakter Kloase mikrobu"ndan öldüğünü belirledi. Bebeklerini kaybeden aileler, Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurunca Konak Kaymakamlığı'ndan ön inceleme raporu istendi. Konak Kaymakamlığı, 39 kişiden 4 doktor hakkında soruşturma izni vermedi. Aileler 4 doktor için Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etti. Soruşturma izni verilen 7 doktor, 21 hemşire, 7 temizlikçi de kendilerine yargılanma izni verilmesine itirazda bulundu Bölge İdare Mahkemesi de Konak Kaymakamlığı'ndan yargılanmasına izin verilen kişilerin tekrar gözden geçirilip ön inceleme raporu hazırlanmasını istedi. Kaymakamlığın talebi üzerine Sağlık Bakanlığı iki müfettiş gönderdi. 2 müfettişin incelemesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi ve Başhekim Yardımcısı Doç.Dr.Nejat Aksu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Koordinatörü Doç. Dr. Işın Yaprak, Yenidoğan Yoğun Bakım Klinik Şefi Doç. Dr. Fehime Esra Özer, Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Şükran Köse, Dr. Bülent Albayrak, Başhemşire Yardımcıları Dilek Turan ve İlkay Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 39 kişi kusurlu görülmedi.

AİLELER TEPKİLİ

Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakipoğlu, "Kaymakamlık olarak biz de bu yönde karar verdik. Savcılık kararımıza itiraz ederse, konu Bölge İdare Mahkemesi tarafından tekrar görüşülecek. Eğer savcılık itiraz etmezse, bu kişiler hakkında dava açılmayacak" dedi. Kararın şaşkınlığını yaşayan aileler ise "13 bebeğimiz öldü, peki sorumlu kim?" diye soruyor. Aileler Bölge İdare Mahkemesi'nden de aynı yönde karar çıkması halinde Danıştay'a itiraz edecek. Bebeklerini kaybeden Gülseren ve Ali Metin Doğan'ın avukatı Meral Han Bayat, "Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceğiz" dedi.