Erivan'la kilitlenen süreci Korfu randevusu açacak

Açıklanan eylem planının ardından Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı, Yunanistan'ın Korfu adasında 27 Haziran'da bir araya gelecek. Davutoğlu "Karabağ'da görüşme olmazsa, plan işlemez" diyecek

Çarşamba 24.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009
ABONE OL
Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre'nin arabulucuğunda 22 Nisan'da açıklanan ancak uygulamaya konulmayan eylem planı için deniz, Yunanistan'ın Korfu adasında göründü. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memedyarov'un iki gün önce gerçekleştirdiği sürpriz İstanbul ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanı Prof. Dr Ahmet Davutoğlu şimdi Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ile buluşmaya hazırlanıyor. Davutoğlu'nun görüşmesi Azeri ve Ermeni liderlerin Temmuz ayında yapacağı görüşme öncesinde AGİT Gayriresmi Dışişleri Bakanları toplantısında gerçekleşecek. Toplantı 27-28 Haziran'da Yunanistan'ın Korfu adasında yapılacak. Memedyarov ile Davutoğlu'nun burada tekrar bir araya gelmesi beklenirken, üçlü bir görüşme yapılmasının şu an gündemde olmadığı öğrenildi.

KALICI MUTABAKAT YOK

Temmuz ayının ortalarında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Rusya'da bir araya gelmesi planlanıyor. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ ihtilafına paralel olarak sürdürülen Erivan-Ankara diyalogunda ise yakın zamanda gelişme olması beklenmiyor. Memedyarov ile yapılan son görüşme ışığında Ankara, Yukarı Karabağ sorununda henüz kalıcı mutabakata varılmadığı görüşünde. Bu çerçevede Erivan-Ankara sürecinde ilerleme olmasının güç olduğunu da Davutoğlu, Korfu'da Ermeni meslektaşına aktaracak. Davutoğlu görüşmede Nalbantyan'a, "Yukarı Karabağ sorununda ilerleme sağlanmazsa, bizim mutabakata vardığımız eylem planını uygulamaya koyamayız" mesajı verecek. Nisan ayında duyurulan ancak yürürlüğe konmayan eylem planının hayata geçirilmesi için Minsk Grubunda ilerlemenin önemi vurgulanacak. Davutoğlu, Korfu'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matt Bryza ve çok sayıda yetkiliyle de bir araya gelecek.

PLANDA 'SINIR' VAR

Türkiye ile Ermenistan arasındaki eylem planı, sınırın açılması, ilişkilerin normalleştirilmesi ve 1915 olaylarına yönelik bir de tarihçiler komisyonunun kurulmasını öngörüyor. Ermeni kaynaklı haberlerde Türkiye'nin soykırım iddialarını BM'ye havale edebileceğine yönelik iddiaları kesin bir dille reddeden Ankara ise, üçüncü ülkelerin uzmanlarına komisyonun kapılarının açık olduğu görüşünde. Bu çerçevede bir BM uzmanının da komisyonda görev almasına Ankara olumlu yaklaşıyor.