Hatırasını yaşatmak için ailesi yelkenlisini batıracak

Yelkenlisinin direği yüksek gerilim hattına değen ve elektriğe kapılarak can veren işadamının ailesi, hem babalarının anısını yaşatmak hem de turistik olarak kullanılması için tekneyi batırma kararı aldı

Salı 24.06.2009
ABONE OL
Antalya'nın Demre ilçesine bağlı Üçağız Koyu'nda, kullandığı yelkenlinin direğinin yüksek gerilim hattına takılması sonucu can veren işadamı Yaşar Dalgıç'ın ailesi, büyük şok yaşıyor. Aile, babalarının hatırası için de tekneyi batırmaya karar verdi. İşadamı Yaşar Dalgıç (69), 28 Haziran 2008 günü Bostancı sahilinden yelken açtı. 25 Ağustos'ta da Bodrum'a ulaştı. 'Denizlerde sonbaharı' sevmeyen işadamı, yelkenlisini burada demirledi ve İstanbul'a döndü.

'NASIL OLDU BİLİNMELİ'
Bu süreçte Almanya'ya gidip gelen Dalgıç, baharın gelmesiyle birlikte yeniden denizlere döndü. Kaldığı yerden mavi turuna devam etmek isteyen Dalgıç, Mayıs ayında Bodrum'dan bir kez daha 'vira' dedi. Ancak geçtiğimiz cumartesi akşamı Üçağız Koyu'na ulaşan Yaşar Dalgıç'ın yelkenlisinin 7.5 metre yüksekliğindeki alüminyum direği karadan yaklaşık 50 metre açıktan geçen ve su yüzeyinden 7-8 metre yükseklikteki yüksek gerilim hattına değdi. Bu sırada demir olan dümeni tutan Dalgıç, elektrik akımına kapılarak denize düştü. Dalgıç, hayatını kaybederken, tekne kontrolden çıkarak karaya çarptı. Cesedi sahil güvenlik ekiplerince çıkarılan Yaşar Dalgıç, teknesini inşa ettiği Heybeliada'da toprağa verildi. İşadamının Almanya'daki otomobil firmansında mühendis olarak çalışan oğlu Atilla, kızı ile eşi büyük bir üzüntü ve şok yaşıyor. Kötü haberini alır almaz İspanya'dan İstanbul'a gelen Atilla Dalgıç, gerekli izni alıp yelkenliyi o bölgede batıracaklarını ifade ederek, "Tekneye turistlik ve eğitim amaçlı dalışlar yapılmasını istiyoruz. Babamın ölümünün nedeni herkes tarafından bilinmeli ve bu hikâye yaşamalı. Babamın hayalindeki turu, ufak bir yelkenliyle başaracağına kimse inanmıyordu. Yağmur, fırtına ve dalgalara rağmen turun yarısını tamamladı. Bu sene yeniden başladı. Hayalini gerçekleştirmesine çok az kalmıştı" diye konuştu.

TEKNEYİ KENDİ YAPMIŞTI
Yaşar Dalgıç'ın kızı, torunları ve oğlu Atilla (sağda) acı haberle yıkıldı. Babalarının kendi elleriyle yaptığı teknenin turistik ve eğitim amaçlı olarak batırılacağını belirten aile, "Onun hikâyesi yaşamalı" diye konuştu. Lisede marangozluk eğitimi alan Dalgıç, 5 metre boyundaki tekneyi 3 yılda elleriyle yapmıştı.