Ömer Ulusoy serbest bırakıldı

Akdeniz Üniversitesinde geçen yılın nisan ayında yaşanan olaylarda, öğrencilere tabancayla ateş açarken görüntülenen tutuklu sanık Ömer Ulusoy, 5 yıl 9 ay hapis, 752 TL para cezasına çarptırıldı. Ancak Ulusoy serbest bırakıldı.

Çarşamba 24.06.2009 13:27
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 16:14
ABONE OL
Akdeniz Üniversitesinde geçen yılın nisan ayında yaşanan olaylarda, öğrencilere tabancayla ateş açarken görüntülenen tutuklu sanık Ömer Ulusoy, 5 yıl 9 ay hapis, 752 TL para cezasına çarptırıldı.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması yapıldı. Mahkeme, tutuklu sanık Ömer Ulusoy'u, oy çokluğuyla, ''İnsan öldürmeye teşebbüs'' suçundan 4 yıl 6 ay, tabanca taşıması nedeniyle de, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun kapsamında 1 yıl 3 ay hapis ve 720 TL para cezasına çarptırdı.

Mahkeme sanığın, ''Suç işlemeye tahrik'' suçundan beraatine karar verdi. Mahkeme, sanık Ömer Ulusoy'un, cezaevinde kaldığı günler ve çarptırıldığı hapis cezasını göz önüne alarak, tahliye edilmesini de kararlaştırdı.

ULUSOY, YERLEŞKEDEKİ OLAYLARI YATIŞTIRMAK VE GRUPLARI UZAKLAŞTIRMAK AMACIYLA HAVAYA ATEŞ ETTİĞİNİ İDDİA ETTİ

Akdeniz Üniversitesinde geçen yılın nisan ayında yaşanan olaylarla ilgili Antalya 2. Ağır ceza Mahkemesinde yargılanan 44 sanık hakkında karar verildi. Öğrencilere tabancayla ateş açarken görüntülenen tutuklu sanık Ömer Ulusoy, 5 yıl 9 ay hapis, 720 TL para cezasına çarptırıldı.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde bu sabah 10.30'da başlayan duruşma karar için verilen aranın ardından 13.30 sıralarında sona erdi. Duruşmaya, davanın tek tutuklu sanığı Ömer Ulusoy ile tutuksuz sanıklardan Ayhan Kara ve Mesut Göçük katılırken, duruşmada hazır bulunmayan sanıkları da avukatları temsil etti.

''ATEŞ ETMESİYDİM ÜLKEDE KAOS ÇIKARDI''

Cumhuriyet Savcısı Ramazan İnan'ın geçen duruşma verdiği mütalaaya ilişkin sanık ve avukatların görüşlerinin dinlendiği duruşmada, Ömer Ulusoy ve diğer sanıklar son savunmalarını yaptı.

Sanık Ömer Ulusoy, olaylara isminin karıştığı için pişmanlık duyduğunu belirterek, bütün olayların başlangıcının kendisiymiş gösterildiğini, olayların çıkmasına neden olan kişilerin ise masummuş gibi dışarıda gezdiklerini söyledi. Öldürme, yaralama tahrik kastının olmadığını iddia eden Ulusoy, karşı gruptaki demirli, sopalı, zincirli grubun saldırısına maruz kalan 15 kişinin linç edilmesini ve olayların büyümesini önlemek amacıyla tabancasıyla havaya ateş ettiğini öne sürdü.

Yerleşkedeki olaylar sırasında ateş etmeseydi ölen ve yaralananların olacağını iddia eden Ulusoy, ''Aksi taktirde ölümle ve yaralanmayla sonuçlanabilecek olaylar olabilir, ülke kaos ve çatışma ortamına sürüklenirdi'' diye konuştu.

29 Mart Yerel Seçimleri öncesinde AK Parti ve DTP'li gruplar arasında, Ankara'da da esnaf ve öğrenciler arasında olaylar olduğunu, olayların önlenmesi için ateş de açıldığını, buna rağmen bu olaylarda hiç tutuklanan olmadığını öne süren Ömer Ulusoy, kendisinin de bu iki olaya benzer şekilde, yerleşkedeki grupları dağıtma ve uzaklaştırma düşüncesiyle havaya ateş açtığını iddia etti. Ulusoy, ''Yoksa neden ben, herkes Konyaaltı sahilinde denize girerken ve eğlenirken böyle bir olaya karışayım?'' diye konuştu.

Yerleşkede karşılarındaki saldırgan grubun, tabancasının etki alanında olduğunu, istemesi halinde bu gruptakileri vurup, yaralayabileceğini ifade eden Ömer Ulusoy, ateş açmaktaki amacının, iki grubun karşı karşıya gelip çatışmasını ve daha büyük olayların meydana gelmesini engellemek olduğunu iddia etti.

''SONUCU DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ GERÇEKLEŞTİ''

Olayların sonucunun düşündüğü gibi gerçekleştiğini ve ateş etmesiyle olayların sona erdiğini iddia eden sanık Ömer Ulusoy, son savunmasında şöyle konuştu:

''Olaylara neden olanlar dışarıda geziyor. Onlar sebebiyet vermeseydi bu olaylar yaşanmayacaktı. Saldırgan biz değiliz. Bu, her türlü görüntü kayıtlarında ve fotoğraflarda açıkça görülmektedir. Saldırgan grup 100-300 kişilik, saldırılan grup ise 10-15 kişilikti. Bize çiçeklerle gelmiyorlardı. Demir çubuk ve sopalarla dörtlü yürüyüş kolu halinde olaylara daha önceden hazırlanmış şekilde geliyorlardı. Her şeye rağmen ismim bu olaylara karıştığı için pişmanım.''

Davanın tek tutuklu sanığı olduğunu hatırlatan Ulusoy, mağdur olduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu. Ömer Ulusoy'un avukatı Ayhan Atasayar da Akdeniz Üniversitesinde yaşanan olayların geçen yıl bir süre devam ettiğini, 6 Nisanda ise Ömer Ulusoy'un hakkı olmadığı halde yerleşkeye girmesi ve ateş açmasının ardından olayların sona erdiğini savundu. Avukat Atasayar, şöyle konuştu:

''İki grup arasında yaşanan yoğun şiddet ve olaylar Ömer Ulusoy'un karışmasıyla bitti. Polisin ortada olmadığı, üniversite güvenlik görevlilerinin yetersiz kaldığı bu olaylarda Ömer'in kalabalığı dağıtması daha vahim olayları önledi. Ömer Ulusoy'un yerleşkeye girmesi, ateş açması doğru değil. Kahraman yaratma arzumuz yok, 'kimse de ölmedi' kolaycılığına gitmiyorum, ama Ömer Ulusoy havaya ateş açarak, kolluk gücünün yapmadığını yaptı. Hırsızın hiç mi kabahati yok. Ömer Ulusoy, elini taşın altına uzatmıştır. Milli hassasiyetleriyle hareket etmiştir.''

Ayhan Atasayar, Ömer Ulusoy'un kamuoyuna açıklandığı gibi yakalanmadığını, 4 gün sazlıklarda saklandıktan sonra polis merkezine giderek kendisinin teslim olduğunu, teslim olmasının da suçu bilinçli ve kasıtlı işlemediğinin kanıtı olduğunu savunarak, bu nedenle mütalaada yer alan, ''suç işlemeye tahrik'' suçlamasını kabul etmediklerini söyledi.

Duruşmaya katılan sanıklar Tahir Kara ile Mesut Göçük de milli duygularıyla hareket ederek öğrenci olmadıkları halde yerleşkeye girdiklerini ve olaylara karıştıklarını belirterek, mahkemeden ve kamuoyundan özür dilediler ve pişman olduklarını ifade ettiler.

Tutuksuz diğer sanıkların avukatları da mütalaada yer alan lehte hükümlere katıldıklarını, ancak aleyhteki suçlamaları kabul etmediklerini belirtirken, avukatlardan Nizamettin Sağır, ''Huzur kenti Antalya'da istemeyerek de olsa böyle bir olaya karıştıkları için müvekkillerim adına yüce mahkemeden ve Türkiye kamuoyundan özür diliyorum'' dedi.

Avukatlardan Emine Harputlu ile Münip Ermiş de sanık Ömer Ulusoy'un yerleşkedeki müvekkili öğrencilere doğrudan hedef gözeterek ateş ettiğini savunarak, Ulusoy'un öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla cezalandırılmasını istediler.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti duruşmaya karar vermek üzere 1,5 saatlik bir ara verdi. Aranın ardından kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Süleyman Teke, sanık Ömer Ulusoy'un ''insan öldürmeye teşebbüs'' suçundan oy çokluğuyla TCK'nın 81/1 maddesi gereği 4 yıl 6 ay hapis, tabanca taşıdığı için de 6136 sayı yasa uyarınca 1 yıl 3 ay hapis ve 720 TL para cezasına çarptırıldığını açıkladı. Mahkeme, Ulusoy'un ''suç işlemeye tahrik'' suçundan beraatine karar verildiğini bildirdi.

Ulusoy'un tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliye edilmesinin kararlaştırıldığını da kaydeden Teke, diğer sanıklardan bir bölümünün beraat ettirildiğini, bazılarının ise çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırıldığını söyledi.