Rezidans cinayetinde 3 tutuklama

Perşembe 25.06.2009 19:11
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 01:45
ABONE OL
Fulya'da, iş adamı Fatih Edremit'in rezidanstaki ofisinde öldürülmesi olayının katil zanlısı Onur Özbizerdik ve cinayetle ilgili oldukları iddia edilen Hasan Heybetli ve Bülent Zara sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. Sanıklardan Hasan Heybetli, adliye çıkışında, "İkinci mahkemede kimin öldürdüğü ortaya çıkacaktır; misafir gittim, katil oldum." dedi.

Fulya'da bir rezidansın 22. katında öldürülen iş adamı Fatih Edremit'in katil zanlısı Dündar Kılıç'ın torunu Onur Özbizerdik, cinayetle ilgisi olduğu iddia edilen Hasan Heybetli ve Bülent Zara Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından Şişli Adliyesi'ne sevk edildi. Özbizerdik, Heybetli ve Zara, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Mahkeme çıkışında Özbizerdik ve Bülent Zara soruları cevapsız bıraktı.

Hasan Heybetli ise, "Türk adaletinde yargılandığını" söyledi. Heybetli, "Ortodoks adaletinde değil Türk adaletine yargılandım. Burası Türkiye, kimin öldürdüğü de belli. İkinci mahkemede kimin öldürdüğü ortaya çıkacaktır. Misafir gittim, katil oldum." şeklinde konuştu.

Bu sırada, Heybetli, polis aracına bindirilmesinin ardından adamları ve yakınları, Heybetli lehine slogan atmaya kalkıştı. Polis kordonunu aşmak isteyen grup ile Çevik Kuvvet arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Heybetli ve diğer zanlılar, araçlara bindirilerek cezaevine gönderildi.

Öte yandan, adliye çıkışı Heybetli'nin avukatı Tuncay Sancakoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin bir dost yemeğine gittiğini; olay sırasında dışarıda olduğunu savundu.
Sancakoğlu, müvekkiline komplo kurulduğunu; delillerin toplanması amacıyla müvekkilinin ve diğer şahısların tutuklandığı söyledi.

Basın mensuplarının olayın nedeni ile ilgili sorusu üzerine Sancakoğlu, "Müvekkilim masadaki elektriği görünce odayı terk etmiştir. Bununla ilgili nedenleri dosyada mevcut, şu an size açıklayamam." şeklinde cevap verdi.

Sancakoğlu, "Heybetli, Onur'la rahmetlinin daveti ile üzerine gitti. Müvekkilimin cinayeti işlememiştir." diye konuştu.

''CİNAYETİ KİMİN İŞLEDİĞİ BELLİDİR"

İş adamı Fatih Edremit'in öldürülmesine ilişkin tutuklanan Hasan Heybetli, ''Cinayeti kimin işlediği bellidir. Gerçekler er geç anlaşılacaktır'' dedi.

Haklarında tutuklama kararı verilmesinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında Şişli Adliyesi'nden çıkarılan Onur Özbizerdik, Hasan Heybetli ve Bülent Zara'ya, dışarıda bekleyen yakınları sevgi gösterisinde bulundu.

Zanlıların Metris Cezaevi'ne konulmak üzere cezaevi aracına götürüldükleri sırada Hasan Heybetli, gazetecilere, ''Cinayeti kimin işlediği bellidir. Burası Ortodoks mahkemesi değil, Türkiye'dir. Gerçekler er geç anlaşılacaktır'' dedi.

Heybetli'nin avukatı Tuncay Sancakoğlu da gazetecilere yaptığı açıklamada, müvekkilinin bir komployla karşı karşıya olduğunu savunarak, Heybetli'nin, delillerin tam olarak toplanmadığı gerekçesiyle tutuklandığını söyledi.

Sancakoğlu, Hasan Heybetli ile öldürülen Fatih Edremit'in çok iyi dost olduklarını belirterek, olay günü Edremit ile Onur Özbizerdik'in müvekkili Heybetli'yi arayarak ısrarla yemeğe davet ettiklerini kaydetti.
Müvekkilinin de bu ısrarlar üzerine, dost yemeği olduğunu düşünerek Edremit ve Özbizerdik'in yanına gittiğini ifade eden Sancakoğlu, ''Hasan Heybetli, burada Onur Özbizerdik ile Fatih Edremit arasında yaşanan elektriklenmeyi görünce odayı terk ederek ayrılmıştır. Olayla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Kısa sürede tahliye olacaktır'' şeklinde konuştu.