Savcı, Bir ile Gündeş'e 'suikast' belgesini sordu

Emekli org. Çevik Bir ile eski MİT'çi Nuri Gündeş, dün Ergenekon savcısına Bursa'da ele geçen "Başbakan'a suikast planı"yla ilgili ifade verdi

Cuma 26.06.2009
Güncelleme: Cuma 26.06.2009
ABONE OL
28 Şubat sürecinin mimarlarından emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş, Ergenekon soruşturması kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e ifade verdi. Bir ve Gündeş'e Ergenekon soruşturmasında ele geçirilen bir suikast belgesine ilişkin sorular yöneltildiği öne sürüldü. Dün emekli Orgeneral Çevik Bir ve eski MİT'çi Nuri Gündeş, Levent'teki İstanbul Adliyesi'ne saat 11.00 sıralarında geldi. Burada Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e ilk önce Çevik Bir ifade verdi. Yaklaşık 4.5 saat ifade veren Bir, saat 15.30 sıralarında avukatı Mehmet Dinçler ile birlikte adliyeden ayrıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlamayan Bir, "İyi akşamlar" demekle yetindi. MİT İstanbul eski bölge başkanı Nuri Gündeş ise, yaklaşık 3 saat ifade verdikten sonra saat 18.30 sularında adliyeden avukatı ve korumasıyla birlikte özel otomobiline binerek ayrıldı. Gündeş de herhangibir açıklama yapmadı.

SUİKAST VE 28 ŞUBAT

Bir ve Gündeş'e Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen Başbakan Erdoğan'a suikast planının yer aldığı iddia edilen belgeyle ilgili olarak sorular yöneltildiği öne sürüldü. Her ikisinin de iddiaları reddettiği iddia edildi. Suikast planını içeren belgeye gizli bir tanığın ifadesi doğrultusunda ulaşıldığı öne sürüldü. Aynı gizli tanığın verdiği bilgiler doğrultusunda Bursa Gemlik'te bir çiftlik evine düzenlenen operasyonda ele geçirilen ABD menşeli füze ve bir uçaksavar mermisinin Başbakan Erdoğan'ın uçağının inişe geçtiği sırada gerçekleştirilecek saldırıda kullanılacağı ileri sürülmüştü.

'TÜM SORULARI YANITLADI'
Emekli orgeneral Bir'e 28 Şubat süreci ile ardından planlanan 'darbe' girişimiyle ilgili sorular yöneltildiği de öne sürüldü. Büyük Kulüp'te telefonla ulaştığımız kulüp genel sekreteri aynı zamanda Çevik Bir'in avukatı olan Mehmet Dinçler, müvekkilinin tüm sorulara samimiyetle yanıt verdiğini söyledi, "Paşanın tanık ya da sanık sıfatıyla ifade vermesi önemli değil. Önemli olan tek şey ifadeyi vermiş olması" dedi. Avukat Dinçler, Çevik Bir'in ifadeye çağrılışının usüle uygun olduğunu söyledi. Avukat Dinçler, Çevik Bir'in, yemek ve kısa molalar dışında saat 15.20'ye kadar ifade verdiğini belirterek, "Müvekkilim soruşturma kapsamında ifade verdi. Birçok soru soruldu. Müvekkilim sorulan tüm sorulara cevap verdi. Susma hakkını kullanmadı. Sorular soruşturma kapsamındaydı. Bu soruların kapsamını, sebebini değerlendirecek olan savcılardır" diye konuştu. Ergenekon soruşturmasının 2'nci iddianamesinde zaman zaman Çevik Bir'in de adı geçti. Firari Ergenekon şüphelisi Bedrettin Dalan ve tutuklu Levent Ersöz'ün, Çevik Bir hakkındaki anlatımlarına yer verilin iddianamede, Dalan ve Çevik Bir ilişkisi hakkında şöyle deniliyor: "Dalan'ın 28 Şubat öncesi Çevik Bir paşayla oturup konuştuğunu, Çevik paşanın 4 saat not aldığını ve bunları bilgi notu şeklinde karargahındaki generallere dağıttığını söylediği, devamında TSK'nın bugünlerde yaptığı faaliyetleri takdirle karşıladığını, şayet TSK'nın gücünün kıymetini bilirse Bedrettin Dalan'ın da ona katılacağını, söylediği... Bu coğrafya başka bir coğrafya, Deli Dumrul'un coğrafyası. Sen şu sopayı göster, yarım saat sonra devletini satan herkesi tanırım. Muhakkak tavşan gibi korkarlar dediği..."

"BİR'İ BİLEN VAR MI?"
Yine Çevik Bir hakkında, ikinci iddianamede, şüpheli Yüksel Dilsiz savunmasında; örgütün adını kısaca Ergene olarak telaffuz ettiklerini, Levent Ersöz'e Veli Küçük'ün emekli olmasına rağmen neden bu kadar güçlü olduğunu sorması üzerine Levent Ersöz'ün, "Veli Küçük emekli olmasına rağmen örgüt içerisinde 7 numaradır. Ancak kısa zamanda çok başarılı oldu. Güzel örgütlenme yaptı. Fazla ön plana çıkıyor, görüyorsun. Bizi kimse biliyor mu? Şener Eruygur'u kimse biliyor mu , Çevik Bir' i bilen var mı? Baronlar kendisini ortaya çıkarmaz" diye beyanlarda bulunduğu anlaşılmaktadır" satırları yer aldı.

Çevik Bir kimdir?
1994-1998 yıllarında Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı döneminde Genel Kurmay 2'inci Başkanlığı yapan emekli orgeneral Çevik Bir, 1998'de 1'inci Ordu Komutanlığı'na getirildi. 1 yıl sonra da emekliye ayrıldı. 28 Şubat sürecinin mimarlarından olan Bir, Sincan'da tankların yürümesinin ardından 'demokrasiye balans ayarı yapıldı' demişti. Bir, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in seçildiği dönemde, ABD'de Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklayıp, bir hafta sonra da geri çekildi.

Nuri Gündeş kimdir?
Eski MİT İstanbul Bölge Başkanı Nuri Gündeş, Tuncay Güney'in MİT mensubu olduğunu idda eden belgeyle ilgili açıklamalarla gündeme geldi. Gündeş, belgenin Güney ile Veli Küçük arasındaki telefon konuşmalarına ait tutanaktan başka bir şey olmadığını söylemişti. Nuri Gündeş, 23 yıl çalıştığı MİT'ten 1986'da Hiram Abas'ın teşkilata dönmesi üzerine ayrıldı. Gündeş, Abdullah Çatlı'yla ilgili bir soruya verdiği "Ortada bir yangın varsa ve biri dört kova su da ben atayım dese itiraz mı edecektik" yanıtla da tartışılmıştı.

Veli SARIBOĞA- Mustafa KAYA- Çağdaş ÇETİNDEMİR- Recai KÖMÜR- SABAH/ İSTANBUL