Ogün Samast'a acıyor 'Onu sahiplenirim!' diyor

Müzisyen Arto Tunçboyacıyan, Hrant Dink'in katil sanığı Ogün Samast'ın karanlık güçler tarafından kullanılan cahil bir çocuk olduğunu söyledi: Hiçbir suçu yok. Ona acıma duygum o kadar ki, onu sahiplenirim!

Cumartesi 28.06.2009
Güncelleme: Pazar 28.06.2009
ABONE OL
Kullandığı özel uçağın Yalova'da düşmesi sonucu 13 yıl önce hayatını kaybeden Onno Tunç'un kendisi gibi müzisyen olan ve ABD'de yaşayan kardeşi Arto Tunçboyacıyan, salı günü Kuruçeşme Arena'da Kardeş Türküler grubuyla sahne almak üzere Türkiye'de. Anadolu Ermeni müziği ile Batılı müzik formlarını harmanlayarak yaptığı bestelerle bilinen Arto Tunçboyacıyan, konser öncesi SABAH'a konuştu.

Onno Tunç'tan bahsedelim mi biraz?
Dün konuştum ben onunla. Selam söyledi herkese... Onno hepimizin içinde. Onno esasında bu memlekete, konuştuklarımıza en iyi örnek olacak insan. Onu hepiniz biliyorsunuz ama bilmediğiniz bir taraf var ki, beni çok üzüyor. Onun esas kendi müziklerini dinleyemediniz. Onun için şarkı yazdım. Cuma günü "Onno gitme bir yere, sana haber vereceğim" dedim, pazar kaza oldu. Biraz daha dayansaydı onun şarkılarını yapacaktık. Sezen de vardı projede.

O senin gibi değildi. Çok fazla Ermeni kimliğini öne çıkarmadı. Neden?
Peki adı ne?

Onno...
Orhan olmadı ama değil mi?

Politik bir sanatçı değildi senin gibi. Ermeni meselesine dair hiç konuşmadı.
Aramızdaki fark ne biliyor musunuz? Onno Aşık Veysel, ben Nesimi. Onno anlatmak istediklerini hep yumuşak dille anlatmıştır. Ama ben direkt söylüyorum. Sırf bu yüzden ben askerde 8 ay dayak yedim.

Neden?
"Ordu komutanı maydanoz isimleri duymak istemiyor, Arif senin adın" dediler. Her gün dayak yiyordum. Çünkü "Arif" diyorlar bakmıyorum.

Niye Amerika'ya gittiniz?
Söyle, benim gibi adam burada yaşayabilir miydi? Yaşatılır mıydım? Benim burayı terk etmem demek kendimi terk etmem demek aslında. Ben orada, burayı, buradakilerden daha fazla yaşıyorum. Dilim sivri. Onun korkusundan gittim.

Onno gitmeni istedi mi?
Hayır. Olur mu? Benim ona dediğim, bu özel aslında ilk defa konuşuyorum; Bak Onno mezarda buluşacağımıza (ağlamaya başlıyor) bir gün buluşuruz, dedim.

Onno ne derdi senin bu düşüncelerine?
Onno Ermeniliğini saklamadı ama bir Ermeni gibi yaşamadı. Ermeniler şikayet ederdi; Cemaatimize gelmezdi diye. Yahu cemaatinizde ne var ki Onno gelsin? Ben de gitmiyorum. Çünkü ben bir Ermeni gibi değil insan gibi yaşıyorum evvela. Onno da buydu. Çünkü biz öyle yetiştirilmemiştik. Nefret ve kin olsaydı Canan'la evlenir miydi?

Peki Hrant'ın katili sanığı Ogün Samast'tan da nefret etmiyor musun?
Hayır ben etmiyorum. Bilakis annesine, babasına acıyorum. O çocuğa acıyorum. Adı üstünde o bir çocuk. Bir çocuğu kullanmak çok kolay. Ogün'ün hiçbir suçu yok. Suç onu hunharca kullananlarda. O kadar ki acıma duygum ona, o çocuğu bugün ben hapishaneden çıkarırım ve onu iyi bir ortama sokmaya çalışırım. Onu sahiplenirim.

Gerçekten mi?
Yemin ediyorum. Lafla değil. Şerefsizim ki, bunu yaparım. Organize edin hep beraber gidelim Ogün'e bir "Merhaba" diyeyim. Size ispat etmek için hemen kalkalım gidelim hapishaneye. Gideyim oturayım karşısına. "Neden çocuğum neden? Bak ben buradayım. Sor bana anlatayım sana" diyeyim. Cahil bir oğlan o. Kabahat onda değil onu ona yaptıran büyüklerinde.