'Neden onu eşine teslim ettiler'

Yıldız A.'nın olaydan önce kocasına teslim edilmesi Meclis'te tartışma yarattı. Devlet Bakanı Aliye Kavaf, kendisinden bilgi isteyen Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na, Yıldız Akkuş'un kocasının 'can güvenliği garantisi verdiği' hatırlatması yaptı.

'EŞİME GÜVENİYORUM'
Bakan Kavaf, komisyona gönderdiği yazıda, Yıldız A.'nın adını vermedi ve "Adı geçen, ilgili meslek uzmanının eşliğinde eşi ile görüşmek istediğini belirtmiş, ancak çevresel etkiler de göz önünde bulundurularak, can güvenliğinin risk altında olabileceği hatırlatılmasına rağmen, bu konuda kararlı olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle görüşmelerinin sağlandığı ve eşine dönme konusunda ısrarlı olduğu, 'Ben eşime güveniyorum. Yuvamın yıkılmasını, çocuklarımın annesiz büyümesini istemiyorum. Eşim de benim masum olduğumu biliyor, beni ve çocuklarımı alarak başka bir ilde yaşamımızı sürdürmek istiyoruz' şeklinde kararını bildirdiği anlaşılmıştır. Kendisinin risk altında olduğu hatırlatılarak bir süre kadın konukevinde kalıp durumu değerlendirmesinin daha sağlıklı olacağı, eşiyle barışmak istemesi halinde bunun yapılacak mesleki çalışmalar sonunda yine sağlanabileceği bildirilmiş olmasına rağmen kalamayacağını belirtip, kendi rızasıyla ayrılmak istediğini, 15.05.2009 tarihinde bir dilekçeyle belirtip ayrılmıştır" dedi.

ERSİN İSYAN ETTİ

Bu tespitlere CHP'li komisyon üyesi, İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'den itiraz geldi. Ersin, "Devletin aklı sonradan başına gelmiş. Göz göre göre eşine 'al öldür' diye teslim ediyorlar. Burnu kulağı kesildikten sonra da 'biz bakarız' diyorlar. Sosyal Hizmetler uzmanları eşine teslim ederken o kadının öldürülmek isteneceğini bilmiyorlar mı? O bölgedeki töre kurallarının acımasızlığından haberdar değiller mi? İş bilmezlik ve görev ihmal var. Devlet kendi eliyle ölüme gönderiyor" şeklinde tepki gösterdi.

BİZE ULAŞIN