Koç Müzesi'nde Ergenekon incelemesi

Savcı Öz, müzeye yönelik ele geçen saldırı planıyla ilgili inceleme yaptı. 8 ay önce müzede bulunan TNT'lerle plan arasındaki ilişki araştırılıyor

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, Poyrazköy'de çıkan mühimmatlar nedeniyle tutuklanan emekli binbaşı Levent Bektaş'a ait bilgisayarda çıktığı belirtilen korkunç eylem planıyla ilgili, Rahmi Koç Müzesi'ndeki eski denizaltıda keşif yaptı. Eylem planında, öğrencilerin Rahmi Koç Müzesi'ni ziyareti sırasında bomba patlatılacağının yer aldığı aldığı iddia edildi. Savcı Öz'ün ise müzede yaptığı keşifte, patlayıcıların kim tarafından ve nasıl konulduğu sorularına yanıt aradığı belirtildi. Dün sabah Rahmi Koç Müzesi'ne giden Öz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileriyle 14 Kasım 2008'de müzedeki Uluç Ali Reis adlı eski denizaltıda bulunan 100 gram TNT içeren 2 burgu fişeği, patlayıcı kalıbı ile 160 santim eski saniyeli fitil ve 6 mekanik fünyeden oluşan mühimmatla ilgili yaklaşık 1 saat incelemelerde bulundu. 2008'de denizaltıda bir poşet içinde patlayıcılar bulununca olay Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü'ye haber verildi. Polis sorumluluk bölgesinde bulunan patlayıcılar, özel bir SAT timi tarafından alınarak Beykoz'daki Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı'nda 17 Kasım 2008'de imha edildi. Olaya ilişkin 19 Kasım tarihli görev sonuç raporunda ise patlayıcıların ne zaman, hangi amaçla konduğuna ilişkin bir bilginin yer almadığı ileri sürüldü. Askeri savcılığın ise soruşturma açmayıp, mühimmatı "denizaltıda eskiden beri unutulmuş" kabul ederek, bu kalıpların imha edilmesine yönelik karar verdiği ve şu aşamada bir soruşturma açıp açmadığının da bilinmediği kaydedildi. Poyrazköy'deki Dalan'a ait arazide bulunan mühimmatla ilgili soruşturma çerçevesinde tutuklanan emekli binbaşı Levent Bektaş'ta bulunduğu iddia edilen belgede, Koç Müzesi'nde eylem planlandığı öne sürüldü. Kanlı plana göre bir öğrenci grubunun denizaltı ziyareti sırasında patlayıcılar ateşlenecekti. Belge üzerine savcı Öz, dün müzeye giderek denizaltıda incelemelerde bulundu.

ERDOĞAN YEMEK YEMİŞTİ
Öz'ün, patlayıcıların eskiden kalma mı yoksa bir yapı tarafından özellikle mi bırakıldığını araştırdığı belirtiliyor. Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın da bir süre önce Rahmi Koç'la müzede yemek yediği hatırlatılıyor.

BİZE ULAŞIN