Cizre'de PKK operasyonu

Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda, 1'i dağ kadrosunda olmak üzere 7 kişi göz altına alındı. Operasyonda çok sayıda mühimmat ve döküman ele geçirildi.

Şırnak Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Cizre ve İdil ilçelerinde 9 ayrı noktada gerçekleştirilen operasyonlarda, 1'i dağ kadrosunda görevli 7 kişinin göz altına alındığı belirtildi.

Göz altına alınan şüphelilerin, 10 Temmuz 2006'da İdil ilçesinde devriye gezen polis memuru Sait Bal ile Mehmet Yardımcı'nın şehit edilmesi, 27 Aralık 2008'de Cizre'de seyir halinde bulunan askeri aracın kaleşnikof silahla taranması sonucu 3 askerin şehit edilmesi ve 9 askerin yaralanması, 18 Eylül 2008'de İdil'de İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan teğmenin kullandığı araca yönelik 8-9 el ateş edilmesi ve 3 Temmuz 2009'da İdil'de bir şahsa ateş edilmesi eylemlerine katıldığının tespit edildiği bildirildi.

Gözaltında bulunan şüphelilerin ikametlerinde ve üzerlerinde yapılan aramada 2 adet el bombası, 1 adet kaleşnikof marka silah, Kaleşnikof silaha ait 4 adet şarjör, 86 adet fişek, 1 adet gece görüşlü dürbün, 2 adet dürbün, 3 adet tabanca, bu tabancalara ait 5 adet şarjör ve 29 adet fişek, örgütsel döküman, cep telefonları ve sim kartları ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının ardından Cizre Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilerek Cizre Adliyesi'ne getirildi. Şüphelilerin sorgusuna devam ediliyor.

BİZE ULAŞIN