SGK'yı dolandıran şebeke çökertildi

Kanser tedavisinde kullanılan yüksek fiyatlı ilaçlarla ilgili sahte rapor hazırlayarak, devleti zarara uğratan bir şebeke ortaya çıkarıldı.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, bir istihbaratı değerlendirerek, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar için sahte doktor raporu düzenleyen bir şebeke tespit etti. Çalışmaların ardından Tekin G, Salih M. ve Bekir G. gözaltına alındı.

Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda, çeşitli doktor ve hastanelere ait kaşe, mühür, belgeler ele geçirildi. Zanlıların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesine sahip olmayan ve kanser tedavisi gören hastaları tespit edip, SGK'lı olan kişiler üzerinden sahte rapor düzenleyerek, aldıkları ilaçları bu kişilere sattıkları belirlendi.

Adlarına sahte rapor düzenlenen SGK'lı kişilerin gerçek kanser hastası oldukları saptandı. Her bir reçetesi 4-6 bin lira olan ilaçları sahte raporla alan zanlıların, devleti ne kadar zarara uğrattıklarının, yapılacak incelemelerden sonra ortaya çıkacağı bildirildi.

Emniyetteki sorguları tamamlanan zanlılar, ''Sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık'' yaptıkları iddiasıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

MANİSA'DAKİ SAHTE KUPÜR OPERASYONU: ADLİYEYE SEVKEDİLEN 18 KİŞİDEN 14'Ü TUTUKLANDI

Manisa'da, sahte ilaç kupürüyle SGK'yi 1.5 milyon lira tutarında zarara uğrattığı iddiasıyla gözaltına alınan 18 kişiden 14'ü tutuklandı.

Manisa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yaklaşık 1.5 yıldır yürüttüğü izleme sonrası yaptığı operasyonda gözaltına alınan 18 kişi, ''kanunun suç saydığı fiilleri işlemek için örgüt kurmak, örgüt faaliyeti çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarını zararına zincirleme dolandırma, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık ve rüşvet'' suçlamasıyla Manisa Adliyesi'ne sevkedilmişlerdi.

Savcılık, 18 zanlıdan 1'ini serbest bırakırken, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan 17 kişiden 14'ü tutuklandı. Diğer 3 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BİZE ULAŞIN