'Bebeğim 2 kez öldü'

Öldüğü belirtilen bebeğin, musalla taşında canlı olduğu ortaya çıktı. Çocuğunu kaybeden baba doktor hakkında şikâyette bulundu

Malatya'da, 6 aylıkken prematüre olarak dünyaya gelen ve öldü diye kendisine teslim edilen bebeğinin mezarlıkta yaşadığını fark ettiğini ve götürdüğü hastanede 2 gün daha yaşadığını öne süren baba, doktordan şikâyetçi oldu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Malatya Tarım İl Müdürlüğü'nde Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Levent Coşkun (35), 13 Mayıs gecesi sancılanan 25 haftalık hamile eşi Mesrure Coşkun'u doktoru Meltem Işık'ın görev yaptığı Özel Malatya Hastanesi'ne götürdü. Öğle saatlerinde doktor ve hemşire yanında yokken bir kız bebek dünyaya getiren Coşkun'a doktor 594 gram doğan bebeğin öldüğünü söyledi. Bu sırada bebeğin kıpırdadığını fark eden Levet Coşkun, bunu doktora söyledi ancak "Tıbbi olarak bu çocuğun yaşamsı imkânsız. Bu hareketler refleks hareketi" yanıtını aldı. Refleks hareketlerin bitmesi için bir süre bekletildikten sonra hazırlanan ölüm raporuyla birlikte ailesine teslim edilen bebek, toprağa verilmek üzere getirildiği mezarlıkta musalla taşına konduğu anda ağlama sesi çıkardı. Kefen bezini açan baba Coşkun bebeğin canlı olduğunu gördü. Doktoru aradıklarını ancak "Ölü çocuk için hastaneye gelemem" yanıtını aldıklarını belirten Coşkun, "Ben de bebeği Turgut Özal Tıp Merkezi'ne götürdüm. Bebeği kuvöze alan doktorlara durumu anlatınca onlar da şaşkınlık yaşadı. Ama 36-37 derece olması gereken vücut ısısı 26 dereceye düştüğü için bebek 2 gün sonra solunum yetmezliğinden öldü. Doktor hakkında suç duyurusunda bulunduk" dedi.

DOKTOR KONUŞMADI
İhmalle suçlanan Doktor Meltem Işık savcıya gerekli savunmasını yaptığını ve bu konu hakkında konuşmak istemediğini söylerken, görev yaptığı Özel Malatya Hastanesi'nin Başhekimi Nihat Kavukçuoğlu da "500 gramlık çocuğun sağlıklı doğması imkânsız. Ne bizim doktorumuzun ne de hastanemizin bir suçu yok. Zaten açılan soruşturma çerçevesinde Cumhuriyet Savcılığına da gerekli ifadeyi verdik. Soruşturma sonunda her şey ortaya çıkacak" dedi. Turgut Özal Tıp Merkezi'nden ismini açıklamayan bir yetkili ise "Çocuk bize geldiğinde yaşıyordu. Ancak kuvözde kalmadığı için vücut ısısı büyük oranda düşmüş. Bu nedenle kaybettik" diye konuştu. Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, "Suç varsa yapanlar bedelini ödeyecek" dedi.

UZMANLAR NE DEDİ?

Doç. Dr. Kadir Savan (Medical Park Bahçelievler Hastanesi): 25 haftalık bir bebek doğumdan sonra 5- 10 gün yaşayabilir.
Dr İsmail Evren (Gözde Hastaneleri): Ölüm sonrası refleks hareketler olur. Malatya'da erken doğan bebeği yaşatacak altyapı yok.

BİZE ULAŞIN