Biret konserine provokatif saldırı

Ünlü piyanist İdil Biret'in Topkapı Sarayı'ndaki konserine Alperen Ocakları üyesi bir grup 'içki içiliyor' diye girmeye çalıştı. Polisin engellediği grup Biret'in afişlerini yaktı

Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'in dün gece Topkapı Sarayı avlusunda verdiği konser sırasında gerilim yaşandı. Dışarıda toplanan Alperen Ocakları üyesi bir grup, bir şarap firmasının sponsorluğunu yaptığı konseri protesto ederken, izleyicilerin bir kısmı gerilimin artması üzerine arka kapıdan çıkarıldı. Bir süre konser salonunda bekleyen Biret ve diğer sanatçılar polis nezaretinde otellerine götürüldü. Türkiye'nin yetiştirdiği ünlü piyanistlerden olan İdil Biret dün gece Topkapı Sarayı 1. Avlu'da "Whitehall Orkestrası" ile konser verdi. Konser saat 20.00 başladı. Hürriyet Gazetesi'nden Doğan Hızlan'ın yerine DJ'lik görevini Akbank Oda Orkestrası'nın şefi Cem Mansur'un üstlendigi konseri yaklaşık 2 bin kişi izledi. Bir gazetede bir kaç gündür İdil Biret'in Topkapı Sarayı'nda konser vermesini eleştiren haberler yayınlanması üzerine Alperen Ocakları mensubu 100 kişi konser saatinde Saray kapısına gelerek olay çıkardı. Önce Doğu Türkistan'da yaşamını yitiren Uygur Türkleri için namaz kılan ve dua eden grup daha sonra kapıya yöneldi. Slogan ve tekbirlerle içeriye girmek isteyen grubu güvenlik güçleri engelledi. Grup bu kez İdil Biret'in konser afişlerini yaktı. "Kutsal Emanetler'in olduğu sarayda içkili konser düzenlenmesine" tepki gösterdiklerini öne süren eylemciler daha sonra da Gülhane kapısına yöneldi. Koşarak giden grubu polis müdahale ederek dağıttı. Olayları konserin ardından İdil Biret ve diğer sanatçılar bir süre avluda bekletildi. Sanatçılar daha sonra polis nezaretinde otellerine götürüldü. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü İlber Ortaylı, soruşturma başlatılacağını söyledi.

Biret'in eşi: Sivas olayı yaşanabilirdi
İDİL Biret'in eşi Şefik Büyükyüksel olayı şöyle anlattı: "Vakit gazetesi bu konseri hedef olarak gösterdi. Sonra da bugün 100 kişiye yakın bir grup toplanmış. Tekbir getiriyordu. Sıvas'ın benzeri bir şey olabileceği de muhtemeldi. Polis orada duruyordu.Sadece kapıdan içeri sokmadılar o kadar.Sonra afişleri yaktılar.Etrafa saldırdılar.Eşimi tanısaydılar ne olurdu bilmiyorum. Arabaya bindirip kaçırdık oradan. Arka kapıdan geldi konseri verdi. Bizi hedef gösteren bu gazeteyi ayakta tutanlar utansınlar.

'Biret polis nezaretinde oteline gitti'

ORGANİZATÖR Hakan Erdoğan, "Vakit gazetesi iki gündür 'Kutsal mekanda içki içilmez' diye konserle ilgili propoganda yapıyordu. Oysa orada yıllardır şarap içiliyor. Bu olayın şarapla da alakası yok. Son derece provokatif bir olay" dedi. Erdoğan şöyle dedi: "Dışarıdaki olayları ben fark ettim. İdil Hanım da zaten orada toplananları görmüş. Polis, konser sonuna kadar çevrede güvenlik önlemi aldı. İdil Hanım ve diğer sanatçılar konser sonrasında otellerine kadar polis nezaretinde götürüldü."

BİZE ULAŞIN