Bu hareket laikliğe saldırı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, ünlü piyanist İdil Biret'in konserinde yaşanan gerginlikle ilgili olarak, ''Bu hareket İdil Biret'e değil, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez temel ilkelerine saldırıdır'' dedi.

Biret'in konseri sırasında yaşanan gerilimle ilgili olarak, ÇYDD Genel Merkezi ve tüm şubeleri adına Genel Başkan Prof. Dr. Aysel Çelikel imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, ''Halkın ve gerçek Müslümanların kabul edemeyeceği kaba ve bağnazca tepkilerin sanat hayatına yansıtıldığı'' belirtildi.
Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Türkiye'nin İdil Biret gibi gurur duyacağı kaç insanımız var? Bu hareket İdil Biret'e değil laik Türkiye Cumhuriyeti'nin vazgeçilmez temel ilkelerine saldırıdır. Bağnaz insanların kabul edilemez saldırılarına hiçbir yurttaşın duyarsız kalacağını düşünmüyoruz. Bu saldırıların iştirakçilerine ve yol göstericilerine tavır koyması gereken önce mevcut siyasi iktidardır. Bağımsız yargının, cumhuriyet savcılarının gereken işlemi başlatmalarını bekliyoruz. Sivas olaylarının acısını ve utancını halen yüreklerimizde yaşarken, aynı senaryonun aynı üslupla oyun ve oyuncularıyla sahneye konulmasını reddediyor, kınıyoruz.''
BİZE ULAŞIN