Sigaramın dumanı yoktur yasağın imanı

Kapalı mekânlardaki sigara yasağına 48 saat kala esnaf ve tiryakiler "son bir umut" peşindeydi ancak Başbakan yayımladığı genelgeyle sürenin uzatılmayacağını belirterek son noktayı koydu

Hükümet, kapsamı genişletilen sigara yasaklarının 19 Temmuz'da yürürlüğe girmesi konusunda geri adım atmadı. Başbakan Tayyip Erdoğan dün yasağın yürürlüğe girmesine 2 gün kala "Sigara Yasağının Uygulanacağı Yerler" genelgesi yayımladı. Sağlık Bakanı da sürenin uzatılmasını isteyen esnaf ve küçük işletmelerin yetkililerine "Süreyi uzatmayacağız" dedi. Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre, yasağın kapsamı ve uygulanması şöyle:
KAPALI TÜM HALKA AÇIK MEKÂNLAR: İkamete mahsus konutlar hariç olmak üzere, kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dahil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketilmeyecek.
İÇMEYENE ÖZEL ÖNLEM: Kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerin ve lokantaların açık alanlarında tütün ürünleri tüketilmesi durumunda diğer kişilerin tütün dumanından etkilenmelerini önleyecek düzenlemeler yapılacak, kapalı alanlara tütün dumanı geçmemesi için gerekli tedbirler alınacak.
ÇADIR BİLE KAPALI MEKÂN: Sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı (çadır, güneşlik vb. dahil) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerler "kapalı alan" olarak değerlendirilecek.

ŞARTLI İZİN VERİLEN ALANLAR
TAKSİDE DE YASAK: Taksi dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tütün ürünleri tüketilemeyecek.
OKULLARDA AÇIKTA DA YASAK: Özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün ürünleri tüketilmeyecek.
CEZAEVİNE ŞARTLI İZİN: Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerde ve ceza infaz kurumlarında toplam alanın yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Çalışanları ve ziyaretçiler yararlandırılmayacak.
DUMAN GEÇMEYECEK: Bu alanlar, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmiş ve standartlara uygun havalandırma tertibatı ile donatılmış, tavanı, kapı ve pencereleri dışında dört tarafı sert zemin veya duvarla kaplı olacak.

BAKAN AKDAĞ: KARARLIYIZ

VAPURDA YÜZDE 10: Şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde toplam alanın yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlar diğer yolcuların etkilenmesini önleyecek şekilde tecrit edilecek ve girişlerine gerekli uyarı yazıları asılacak. 18 yaşını doldurmamış kişilerin bu alanlara girmesine izin verilmeyecek.
OTEL ODALARINDA TERCİHEN: Otelcilik hizmeti verilen işletmelerin, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalarında standartlara uygun havalandırma tertibatı bulunacak. Tahsis edilen bu odaların mümkün olduğunca aynı kat ve koridor gibi müstakil bölümlerde yer alması sağlanacak.
SPOR TESİSLERİNDE YASAK: Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılmayacak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulması halinde bu alanlar toplam seyir alanının yüzde 50'sini geçmeyecek ve ortamda bulunan diğer kişilerin etkilenmesini önleyecek şekilde düzenlenecek.
ZORUNLU UYARI YAZILARI: Genelgede, tütün ürünleri tüketiminin yasak olduğu alanlarda, kanuni düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarıların mutlaka mevzuata uygun şekilde asılması gerektiği belirtildi.
AKDAĞ'DAN SÜRE TALEBİNE 'RET': Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise dün kapalı mekanlardaki sigara yasağına ilişkin esnaf ve küçük işletmelerin sorunlarını dinledi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'le konfederasyonun genel merkezinde görüşen Bakan Akdağ, çıkışta "TESK'in, 19 Temmuz'da başlayacak sigara yasağının 'kahve, lokanta ve turizm işletmeleri için bir orta yol bulununcaya kadar' sürenin uzatılmasına ilişkin talebine sıcak bakmıyoruz. Esnaf ve işletmelerin mağduriyetlerini anlıyoruz. Yürütme olarak, çıkan genelgeyi uygulamak zorundayız'' diyerek, yasağı uygulamaktaki kararlılıklarını vurguladı.

BİZE ULAŞIN