YÖK'te 'yandaş kurum' istifası

YÖK üyesi Bülent Serim, kurumun 'Kuran kursları' yaklaşımı ve ÖSS'deki katsayı sistemi nedeniyle istifa ettiğini açıkladı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) üyesi Bülent Serim istifa etti. Serim, Cumhurbaşkanlığı makamına sunulmak üzere YÖK' e sunduğu dilekçesinde "Artık YÖK belli bir zihniyetin hakim olduğu, iktidar partisinin yandaşı durumunda olan kişilerle doludur" iddiasında bulundu. YÖK'ün anayasal konumunu bırakıp, iktidarın ideolojisini gerçekleştirmeye çalışan bir kurum haline geldiğini öne süren Serim, "Bardağı taşıran son damlalar; Başkanvekili'nin 'Kuran kursları, cemaat ve tarikatlara bırakılmalıdır' yönündeki ifadesi ile YÖK Başkanı'nın Genel Kurul yetkisinde olmasına rağmen, sınav sisteminde katsayı farkını imam hatip lisesi mezunları için kaldırılacağını açıklamasıdır" dedi. Serim şu ifadelere yer verdi:

'OYUNUN PARÇASI OLAMAM'
YÖK Genel Kurul toplantısından önce görüşülecek konular kararlaştırılmakta, kurallar gereği gündeme alınıp, "blok oy'" yöntemiyle, esasen kabul edilmiş konulara hukuksallık kazandırılmaktadır. Sayın Başkan Genel Kurul yetkisinde olan konularda önceden, sanki Kurul'ca kabul edilmiş gibi basına açıklama yapabilmektedir. YÖK Başkanvekili'nin 'Kuran kursları cemaat ve tarikatlara bırakılmalıdır' yolundaki ifadesi ve YÖK Başkanı'nın 'yeni sınav sisteminde farklı katsayı uygulaması kaldırılacak' açıklaması son noktayı koymuştur. Laik Cumhuriyet ile asla bağdaşmayan bu düşüncenin çoğunlukta olduğu Yükseköğretim Kurulu'nda görev yapmanın yükü, kaldırılamayacak boyuta ulaşmıştır. Sergilenen 'oyunun' parçası olmamak için, Yükseköğretim Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. YÖK'te, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in atadığı üyeler Prof. Dr. Tunçalp Özgen ile Prof. Dr. Engin Ataç'ın görev süreleri de dün sona erdi. Böylece YÖK'te Cumhurbaşkanlığı kontenjanından 3, Kurul kontenjanından 1 üyelik boş bulunuyor.

BİZE ULAŞIN