1. Ordu Komutanı Orgeneral Saygun KKTC'de

1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamaya her hal ve şartta devam edeceğini belirterek, kötü günlerin yaşanmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ve Başbakan Derviş Eroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) temsilen, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC'ye gelen Orgeneral Saygun'u ayrı ayrı kabul etti. Kabullerde Orgeneral Saygun'a, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu eşlik etti.

KIBRIS TÜRK HALKININ KURTULUŞ SAVAŞI

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Bozer, Orgeneral Saygun'u kabulünde yaptığı konuşmada, bu yıl 35. yıl dönümünü kutladıkları 20 Temmuz Barış Harekatı'nın, Kıbrıs Türk halkının kurtuluş savaşı olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de bu mücadelede yıllardır yer aldığına işaret eden Bozer, mutlu sona ulaştıklarını, 20 Temmuz'un yarattığı barış ve özgürlük ortamında halkın her geçen gün daha güvenli ortamda, daha gelişmiş ekonomi ve demokrasiye sahip olduğunu, devlet mertebesine çıktıklarını ifade etti.

KKTC'nin ulaştığı mertebenin çok önemli olduğunu belirten Bozer, şöyle konuştu:

"İlelebet yaşatmak görevimizdir. Bir barış anlaşması bizim de isteğimizdir ama 'bir anlaşma olsun da nasıl olursa olsun'u asla kabul etmiyoruz. Bu adada ilelebet yaşamamızı garanti altına alacak bir anlaşma arzumuzdur. Bunun koşulları da bellidir: İki bölge, iki devlet ve yeni bir oluşum olacak ve katiyen vazgeçemeyeceğimiz de Anavatan Türkiye'nin etkin garantisidir, bu olmazsa olmazımızdır. Bu şartlarda bir anlaşma inşallah olur. Ama Kıbrıs Türkü'nün bir daha o kötü günleri yaşamaması adına bir anlaşma istiyoruz."

EROĞLU: TSK'NIN KORUMASINDA OLDUĞUMUZU BİLMEK MUTLULUK VERİYOR

Başbakan Derviş Eroğlu da TSK'ya şükranlarını sunarak, bir anavatanları olduğu için çok şanslı olduklarını, en zor günde TSK'nın adaya gelerek Kıbrıs Türk halkını katliamdan kurtardığını söyledi.
Hükümet olarak, insanların huzur ve güven içinde yaşaması, refahlarının artması için uğraştıklarını anlatan Eroğlu, bunu yaparken Türkiye'nin ve TSK'nın korumasında olduklarını bilmenin kendilerine büyük mutluluk verdiğini kaydetti.

Başbakan Eroğlu, bugünlere nasıl geldiklerini çok iyi bildiklerini ifade ederek, "Bugünler, herkesin 1974'ün sebeplerini ve Barış Harekatı olmasaydı neler olacağını düşünmesi için fırsattır" dedi.
Görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Eroğlu, anlaşma olup olmayacağını zamanın göstereceğini, ancak kendilerinin bir devlet çatısı altında yaşamaktan mutlu olduklarını kaydetti.

ORGENERAL SAYGUN: KKTC'Yİ PARLAK BİR GELECEK BEKLİYOR

1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun da ziyaretlerdeki konuşmalarında, Barış Harekatı'nın 35. yıl dönümünde bir kez daha Kıbrıs Türk halkıyla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin selam ve sevgilerini iletti.

Kıbrıs Türk halkının çok sıkıntılı günlerden bugünlere geldiğini bildiklerini ama bundan sonrasının çok daha iyi olacağını, KKTC'yi çok parlak bir geleceğin beklediğini gönül rahatlığıyla söylemek istediğini ifade eden Orgeneral Saygun, şehitleri rahmetle andı, gazilere saygılarını iletti.

Orgeneral Saygun, devam eden görüşmeler için söyleyecek bir şeyi olamayacağını belirterek, "Ancak adil ve kalıcı bir barış nedir onu çok iyi düşünmek ve değerlendirmek gerekir. TSK, Kıbrıs Türkü'nün güvenliğini sağlamaya her hal ve şartta devam edecektir" diye konuştu.

TSK'nın, Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olacağını vurgulayan Orgeneral Saygun, kötü günlerin yaşanmasına bir daha müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Orgeneral Saygun, 1974 Barış Harekatı sırasında ve daha sonra alay komutanı olarak Kıbrıs'ta görev yaptığını da belirterek, "Kendimizi buralı sayıyoruz, dostumuz çok. Nerden nereye gelindiğini bizim nesiller çok iyi biliyor, yeni nesillerin de bu bilince sahip olması çok önemlidir. Kötü günler bir daha gelmeyecek şekilde geride kalmıştır, bundan kimsenin şüphesi olmaması gerekir" diye konuştu.
Ziyaretlerde karşılıklı hediye takdimleri de yapıldı.

BİZE ULAŞIN