Bilinçsiz diyet kansere davetiye çıkarıyor!

Kiloluyuz vesselam millet olarak. Zayıflama hapları, diyetler. Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Bizim ülkemizde diyetler ezbere yapılıyor. "Protein diyeti" diyorlar, herkes gidip protein diyeti yapıyor. Gazetede diyetler çıkıyor. Onları yapıyorlar topyekûn. Halbuki diyet kan tahlillerine göre bakılmalı.
Ben de birçok diyetisyene gittim, hemen hemen hepsi aynı listeyi veriyor. Çok yanlış. Biz de farklı olan şu. Bizim derdimiz by-passlı hastalarımızı korumak olduğu için hassasız bu konuda. "Bir daha damarı tıkanıp bize gelmesin" diye diyetisyenimizle birlikte kan yağlarına göre yeme içme durumunu belirliyorum. Kaldı ki diyetisyenlerin metabolizmayı bilmeleri beklenemez. Böyle bir eğitimleri yok. Sizin sadece kalorinizi hesaplayıp ona göre bir liste verebilir. Önemli olan organizmanız bunun ne kadarını yakabiliyor, ve hangilerini yakabiliyor kullanırken bunu bilemez. O içeriği doktor bilebilir.
Ama bu ülkede diyetisyenler doktor gibi çalışıyor. Yani öyle gibi bir hava yaratıyorlar.
Yanlış değil mi?
Türkiye'de birçok şey yanlış olduğu gibi bu da yanlış. Bakın. Eğer kişide protein eksikliği varsa ve buna rağmen bir protein diyeti veriliyorsa çok kötü bir sonuç verir. Halk diliyle söyleyeyim. Çabuk yaşlanır insan. Yağdan, şekerden kaybettiğiniz zaman yaşlanmazsınız ama protein kaybettiğiniz zaman erken yaşlanırsınız. Kısaca kişiye özel diyet vermek lazım. Bir de tabii unutulmamalı ki bilinçsiz diyet önce kalp hastalığına sonra da kansere davetiye çıkarır. Çünkü savunma sistemini oluşturmak için vücut çok efor sarf ediyor.

BİZE ULAŞIN