İç varis kapak cerrahisinde tek Türk!

Bacaklardaki iç varisi cerrahi yolla tedavi eden tek uzman sizsiniz. Ben sokakta görüyorum birçok bacağı şiş insan var. Onlar ne yapsın?
Bu hastalık genellikle Doğu toplumunda vardır. Biz de Doğu toplumuyuz. Bu nedenle iç varis çok fazla. Avrupalılarda da dış varis fazladır. Benim işte asıl uzmanlık alanım bu hastalara yardımcı olmak. En acısı, pis kokusu rahatsızlık veren bu insanların bacaklarındaki sorunu ameliyat ediyorum. Ve ne yazık ki bu alanda Türkiye'de uzman olan sadece benim. Bu alanda Fleboloji derneğinin yan katkıları ile üniversitelere gidip Türkiye'nin her yerinde ders vermeye çalışıyoruz. Çünkü ilerlememiz lazım bu konuda. Başka uzmanların da olması lazım. Özellikle Doğu illerinde bu hastalık çok fazla.
Peki neden teksiniz? Neden başkaları da yok?
Bu bir süreç. Ciddi tecrübe gerektiriyor. Ben 1996'dan beri iç varisteki kapak cerrahisi ile uğraşıyorum. Son 2-3 yılda meslektaşlarımızdan toplardamar hastalıklarına olan ilgi arttı. Ben de elimden geldiği kadar bu iç varis cerrahisini yaygınlaştırmaya çalışıyorum. Bu konuda uluslararası bilimsel dergilerde sonuçlarımı yayınladım ve geliştirmek için uğraşıyorum.
İç varis olduğunu nasıl anlarız? Belirtileri nelerdir?
Eğer spor yapmıyorsanız krampların devamlı girmesi hiç normal değil. İlk zamanlar çok ağrısı oluyor. Kişiler de yavaş yavaş olduğu için bunu fark etmiyor. Genelde bizim hastalarımızı ortopedi veya fizik tedavi uzmanları ağrı sebebi ile tedavi ederler, ancak araştırılınca iç varis ortaya çıkar. Bir de her sabah bu hastalar yorgun kalkar. Çünkü kirli kan bacakta kaldığı için sabah yorgun kalkıyor hasta. Akşama doğru ise en fazla ağrıya ulaşıyor. Bir de bacaklarda oluşan şişliklerin de mutlaka araştırılması lazım.

BİZE ULAŞIN