İmralı'ya 9 mahkûmun gönderilmesi kesinleşti

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin talepleri doğrultusunda İmralı'da yapılan yeni "oda"lara konulacak mahkûm sayısı kesinleşti. Gidecek mahkûmların isimleri daha sonra belirlenecek

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklayacağı ileri sürülen "çözüm planı" merakla beklenirken İmralı Adası'na gönderilecek mahkûm sayısı da 9 olarak kesinleşti. Öcalan bu mahkûmlarla, yeni yapılan iş atölyesi ve hobi odaları ile ortak kullanım alanlarında bir araya gelebilecek. Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin talepleri doğrultusunda İmralı'da geçen yıldan buyana hareketlilik yaşanıyordu. Öcalan'ın cezasının infaz koşullarının tecrit iddialarına meydan vermemesi için değiştirilmesi için farklı blok görünümlü odalar oluşturuldu. Adalet Bakanlığı buraya yeni mahkum gönderileceğini açıkladı. Mahkûm sayısını da 9 olarak belirledi. Ancak bu mahkûmlardan 9'unun birden mi gönderileceği yoksa zamanla 9'a mı tamamlanacağını Adalet Bakanı Sadullah Ergin belirleyecek. Ada'daki inşaatı tamamlayan müteahit ile Bakanlık arasında devir-teslim işlemlerinin bugünlerde tamamlanacağı belirtiliyor. Nakil işlemlerinin de geciktirilmeden yapılacağına işaret ediliyor.

HOBİ ODASI BULUNUYOR

Tesislerde, Öcalan ve buraya yeni nakledilecek mahkûmların ortak kullanım alanları oluşturuldu. Bu çerçevede, bir atölye ile hobi odası tesislere dahil edildi. Bu atölyelerin hangi amaçla (resim, marangozluk gibi) kullanılacağı yine Öcalan ve diğer mahkûmlardan gelecek talepler doğrultusunda belirlenecek. Ayrıca Öcalan ve diğer mahkûmların "havalandırma" diye bilinen "volta alanları"nda da bir araya gelmeleri sağlanacak. Adalet Bakanlığı, ortak kullanım alanlarına 24 saat kayıt alabilecek kameralar yerleştirdi. Mahkûm sayısının artması nedeniyle İmralı'ya yeni ceza infaz görevlileri de gönderilecek. Ada'ya gönderilecek yeni görevli sayısının 50'yi aşmayacağı belirtiliyor. Sayının sınırlı olması, "Zaten Ada'da dış güvenlik için yeterli sayıda personelin bulunmasıyla" açıklanıyor. İmralı Cezaevi'ne gönderilecek mahkûmlarla ilgili genel beklenti "ünlü isimler"e yönelikken Bakanlık, böyle bir zorunluluğun bulunmadığını, sağ, sol ve bölücü terör suçluları ile uyuşturucu ve organize suç üyelerinden bilinmeyen isimlerin de buraya gönderilebileceğine işaret ediyor.

BİZE ULAŞIN