Yarım kalan bir Külkedisi öyküsü

Dansöz Sibel Barış, Balkanerlerin veliahtıyla evlendi. Eşini 2003'te cinayette yitirince masal yarım kaldı. Kızıyla yaşama tutundu

O bir nevi 'Külkedisi'... Çünkü sıfırdan, yoksunluktan, elemden, ıstıraptan gelip önce gözde bir oryantal, sonra da Türkiye'nin en zengin ailelerinden Balkanerlere gelin oldu. Peki niye Yarım Külkedisi?.. Çünkü, bu büyük ailenin veliaht prensi sayılan gencecik eşi, küçük kızının babası, ünlü iş adamı Ali Balkaner'in biricik oğlu Hakan, hunharca öldürüldü. O, bir zamanlar sahnelerde fırtınalar estiren, "cihan yandı" namıyla anılan dansöz, Sibel Barış... - Babam bankacı, annem kuafördü. Bir gece "En yakın arkadaşım" dediği kadını, hem de bizim evimizde babamın koynunda yakaladı. Babam bankadan atıldı. Annem perişan oldu, ayrıldılar. Velayetim babamdaydı. 4 sınıfa giderken annem okul önlüğümle kaçırdı beni. Nüfus kâğıdım, okul belgelerim olmadığından ara verdim öğrenimime. 14 yaşında tekrar babama döndüm, 15 yaşında beşi bitirebildim. Kazık kadardım, orta bire gitmeye utandım ve bıraktım. Babam çanak çömlek satan bir tezgâh kuruyor ben de öğlenden sonraları o tezgâha bakıyordum. Akşamüstleri hemen karşımızdaki içkili gazinoda tanıdık ailelerin arasına gittiğimde dans ediyordum. Çok beğeniyorlardı. Küçük yaşıma rağmen gizli gizli çalıştırdılar beni. 3 otuz paralarla turnelere bile çıktım. Tek bir kostümle yıllarca dans ettim. Bir gün Bursa'da Çelik Palas'ta oynarken "Burada devamlı çalış" teklifi geldi. Kaldım ve orada ünlendim. Sonra Fahrettin Aslan, Maksim'e başlattı. Sibel Can'dan sonra en uzun süre çalışan dansözü ben oldum Fahri Bey'in.
Nasıl tanıştınız Hakan Balkaner'le? - Amiral tanıştırdı. Yani Hülya Avşar'ın merhum annesi Emral Abla. Kıbrıs'ta Hülya'nın kadrosunda konsere gitmiştik. Hakan da Jasmin de kalıyormuş. Karşılaştıklarında sarılıp öpüştüler. Beni de takdim etti Emral Abla. Sonra İstanbul'da da görüştük. Bir süre sonra hoşlandık birbirimizden.
Sevgilin yok muydu senin. O kadar gözde bir yıldızdın? - İbrahim Çapan'la birlikteliğim bitmişti. Gazinodan beni çıkardığında peşimize takılan arabadakileri hasımları sanıp çatışmaya girdi. 1 ölü çıktı o olayda. 1 kişi felç kaldı 2 de ağır yaralı. Moralim sıfırdı. Tek başıma kalmıştım.
Sığınacak liman mı oldu sana Hakan? - Gibi... Zaten bende kalmaya başladı. Geç saatlere kadar gazino, dansözlük olayı filan, kıskandı haliyle. "Ya işin, ya ben" dedi. Bırakayım ama yarın bir gün o giderse ben ne yapacaktım? Bunu söyledim. "Laf olsun diye konuşmuyorum. Niyetim seninle evlenmek. Aileme tanıtacağım seni" dedi.
Nasıl karşıladılar? - O zaman anne babası Fransa'daydı. Cannes'da festival sarayının tam karşısında 3 katlı bir malikâneleri varmış. Oraya gittik tanışma merasimi için. Kalabalıktılar. Hayyam Garipoğlu, Mehmet Üstünkaya, Nafiz Kurt ve eşleri hep birlikte sohbet ediyorlardı. Hakan o güne dek "asosyal" bir insanmış. Aile "oh şükür bir sevgilisi oldu" diye sevindi. Öyle; "bu kız dansöz, halktan, fakirlikten gelme biri. Ne işi var ailemizde" tavrı göstermediler. Nikâhı onların evinde yaptık.

GERİYE PELİN KALDI
Çocuk ne zaman doğdu?
- İlk yıl içinde. Hakan'ın annesi kızımıza kendi adını koydu. Küçük Pelin Balkaner oldu kızımız.
Nasıldı evlilik? -İlk zamanlar mükemmeldi. Sonra işleri ters gitti ailenin. Banka işi sarpa sardı. O süre içinde işlere zorunlu olarak Hakan da göz kulak oldu ama durum fenaydı. Bunalım geçiriyor, ruh sağlığı bozuluyordu. Tartışmalarımız başladı. Bir süre sonra resmi olarak ayrıldık ama aynı evi paylaşmaya hep devam ettik. O eve de devlet el koyunca açıkta kala kaldık. Sonra o kahredici olay oldu. Hakan hiç yoktan öldürüldü. Kızım babasız kaldı. Kızım Pelin ve dedesi birbirlerini çok seviyorlardı. Fakat kayınpederim de bir süre sonra firarda yakalanıp tutuklandı. Kızımın cezaevinde de onu devamlı ziyaret etmesi ikisini daha da yakınlaştırmıştı.
Dede ve babaanneyle arası nasıl şimdi? - Tek torun ve evlatlarından kalan yegâne hatıra Pelin. Harika bir ilişkileri var. Birlikte tenis oynuyor, yüzüyor, ata biniyorlar.
Sen görüşmüyor musun? - Olmuyor haliyle. Şükür ki toparlandım. İşletmecilik ve menajerlik yapıyorum. En büyük sanatçıları en iyi yerlere ben bağlıyorum abi. Güveniyorlar bana bu piyasada.

YAŞAMI HEP MÜCADELEYLE GEÇEN KADIN
SİBEL Barış'ınki Türkiye'nin en zengin ailelerinden birine gelin gidip onlara tek torunlarını veren fakirlikten gelme bir dansöz kızın gerçek yaşam öyküsü. Ama refaha, feraha, güvenceye kavuştum derken, kader ikinci kez yıktı aile hayatını. Kocası ve Balkaner'lerin yegâne veliahtı Hakan, holdingindeki makam odasında öldürüldü. Yurtbank'ın eski sahibi kayınpederi de uzun süre cezaevinde kaldı.

CİNAYET GÜNÜ
MASLAK'TAKİ Balkaner Plaza'ya şirketin eski güvenlik görevlisi Tuncay Baktimur tarafından pompalı tüfekle saldırı düzenlendi. Olayda Baktimur'un eski eşi Birgül Özmen ve kendisini engellemeye çalışan Hakan Balkaner öldürüldü. 2003'te cinayetin işlendiği gün, babası Ali Avni Balkaner'in duruşması vardı. İşadamı Balkaner, olay öncesi kendisini telefonla arayan oğlunun vurulma anındaki silah seslerini duyduğu bildirildi.

BİZE ULAŞIN