Aygün ve Temiz'e tutuklama istemi

İkinci ''Ergenekon'' davasında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, tutuksuz sanıklardan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile avukat Levent Temiz'in tutuklanmasını istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık ve avukatlarının beyanlarının ardından Cumhuriyet Savcısı Pekgüzel'e taleplere ilişkin görüşü soruldu.

Savcı Pekgüzel, bazı sanık ve avukatların, iddianamenin okunması yönündeki taleplerinin reddedilmesini istedi.

Her iki ''Ergenekon'' davasında da aynı suçların olduğunu, sanıkların aynı suçlarla suçlandıklarını ve ''birlikte hareket ettiklerini'' belirten Pekgüzel, birinci ve ikinci ''Ergenekon'' davalarının birleştirilmesini talep etti.

Savcı Pekgüzel, mahkemenin yetkisizliği yönündeki talebe ilişkin de örgütle ilgili ana davanın İstanbul'daki mahkemede görüldüğünü, örgütün bir kısım sanıklarının görevde oldukları sürede yaptıkları eylemleri emekli olduktan sonra da devam ettirdiklerini kaydederek, eylemlerin temadi olduğu gerekçesiyle yetkisizlik talebinin reddedilmesini istedi.

Yine bazı avukatların mahkeme hakiminin reddiyle ilgili taleplerinin de geri çevrilmesini isteyen Savcı Pekgüzel, davanın tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un, tahliye edilmelerinin ardından geçen süre dikkate alınarak Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmelerini ve sağlık durumlarıyla ilgili rapor alınmasını talep etti.

Savcı Pekgüzel, tutuksuz sanıklar ATO Başkanı Sinan Aygün ve avukat Levent Temiz hakkında da suç şüphesi, sevk maddeleri ve delil durumları dikkate alınarak tutuklama kararı çıkarılmasını istedi.
Mahkeme Başkanı, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

TUTUKLAMA TALEBİ AYGÜN'Ü STRESE SOKTU

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in hakkındaki tutuklama talebi sonrası duruşma salonu önünde avukatlarıyla konuşan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün üst üste sigara içmesi dikkatlerden kaçmadı. Bir ara gazetecilerle de konuşan Aygün'ün stresli olduğu gözlerden kaçmadı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık, avukat ve savcıların taleplerinin ardından ara verildi. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in hakkında tutuklama talebinde bulunduğu ATO Başkanı Sinan Aygün, verilen arada duruşma salonu önünde avukatlarıyla konuştu. Konuşma sırasında stresli olduğu gözlerden kaçmayan Aygün'ün sigarasını sık sık içtiği görüldü. Sigarası bittikten sonra vakit kaybetmeden yenisini yakan Aygün, bir süre yanına gelen gazetecilerle de sohbet etti. Aygün, bu arada gelen telefonları da cevapladı.

Bu arada, Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Erol Mütercimler de duruşmayı izleyen vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

BİZE ULAŞIN