Çankaya'dan Adli Tıp'a otopsi

Salı 21.07.2009
Son Güncelleme: Salı 21.07.2009
ABONE OL
Adli Tıp Kurumu'nda yaşanan skandallar, Çankaya Köşkü'nü de harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Adli Tıp'ı denetlemesi için Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) talimat verdi. DDK; Adli Tıp Kurumu'nun kadrosu, fiziki imkanları ve çalışma yöntemlerini uluslararası örneklerle karşılaştıracak. DDK'nın hazırlayacağı rapor, kurumdaki yeniden yapılanma için de bir zemin oluşturacak. Çankaya Köşkü'nden dün yapılan yazılı açıklamaya göre kurumun son 3 yılının faaliyet ve işlemleri mercek altına alınarak, mevzuata uygun olup olmadığı denetlenecek. Açıklamada; Adli Tıp hizmetlerinin etkin ve verimli yürütülmesi için mevzuat, teşkilat, personel, amaç, araç, gereç ve metotlar yönünden de değerlendirmeye tabi tutulması için DDK'nın görevlendirildiği belirtildi.

ADLİ TIP SKANDALLARI

Cumhurbaşkanı Gül'ün düğmeye basmasına neden olan skandallardan bazıları şunlar:
77 yaşındaki Vakit yazarı Hüseyin Üzmez'in 15 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada, "B.Ç.'nin psikolojik olarak olaydan etkilenmediği" yönünde rapor verildi. Tartışmalar sonrasında yeniden muayene edilen B.Ç. hakkında "cinsel istismardan dolayı ruh sağlığının bozulduğu" yönünde rapor verildi. İlk rapor tepki çekti.
Öldürülen Münevver Karabulut davasıda ikinci bir sperm bulunduğu yönünde rapor düzenlendi. Ancak daha sonra olayda ikinci sperm bulunmadığı, kirli bir eldiven nedeniyle bir başka cesetten bulaştığı açıklandı.
İsmailağa Camisi'nde linç edilerek öldürülen Mustafa Erdal olayıyla ilgili kan örneklerinden birinin bir kadına ait olduğu raporu düzenlendi. Yeni inceleme istendi. Bunun üzerine Adli Tıp, kanların karıştırıldığını bildirdi.