Sinan Aygün için tutuklama istemi

İkinci Ergenekon Davası'nın ilk duruşmasını tutuksuz sanıklarından Ferda Paksüt'ün eşi Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt de izledi. Eşine destek vermek için Silivri'ye gelen Osman Paksüt, ilgi odağı oldu. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, ATO Başkanı Sinan Aygün ile İstanbul eski Ülkü Ocakları başkanı avukat Levent Temiz'in tutuklanmasını istedi. Yeniden tutuklanmaları talebinin ardından Sinan Aygün ile İstanbul Ülkü Ocakları eski başkanı Levent Temiz'in tokalaşması dikkat çekti.

ÖZKAN'A ALKIŞA ENGEL
Tutuklu sanık Tuncay Özkan ile mahkeme başkanı arasında küçük bir tartışma yaşandı. Özkan'ın "Yeni Parti Genel Başkanıyım" demesi üzerine salondaki izleyicilerden alkış aldı. Mahkeme başkanı araya girerek, "Burası teşhir salonu değil. Olmaz olmaz. Böyle yaparsanız hepinizi dışarı atmak zorunda bırakmayın" dedi. İkaz üzerine alkışlar kesildi. Özkan, aylık gelirinin 4 bin lira olduğunu, bin 300 lira kira ödediğini belirtti. Adil Serdar Saçan ise cezaevine girmeden önce avukat olduğunu, ancak fiilen avukatlık yapmadığını belirterek, "Meslekten atıldım, dönme kararı çıktı, ancak bu kez de tutuklandım" dedi. Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın sözleri mahkeme salonunda gülüşmelere neden oldu. Çapan, mahkeme başkanının 'sabıkasız' sözleri üzerine "Hayır efendim, ben daha önce sürekli suç işlerdim, ben profesyonel suçluyum, mafya diye yargılandım, her mahkemeye gidip geliyorum, cepçisi, hırlısı, hırsızı hep beni buluyor. 10 yıldır mahkemedeyim. Bütün gelirimi avukatlara veriyorum. Artık onlarla beraber yaşıyoruz. Ergenekon emeklisi, pardon devlet emeklisiyim. Devlet ne zaman çağırsa geliyorum ama her geldiğimde tutuklanıyorum. 15- 20 bin lira gelirim var, bir de benzin istasyonum var" dedi.

PAKSÜT: KORKUM YOK

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün tutuksuz yargılanan eşi Ferda Paksüt, televizyon kanallarının canlı yayınına katılarak, sanık olarak yargılanmak gibi bir korkusunun olmadığını söyledi. Ferda Paksüt, "Ön yargılı olmayın. Türkiye hukuk devletidir. Sonuçlar adil yargılama sonrası ortaya çıkacaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN