Kararname krizine kısmi çözüm

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun dün 15 saat süren toplantısında yaklaşık 1500 savcı ve hâkimden bin 332'sinin ataması yapıldı. Diğer atamalar ise yarın görüşülecek

HÂKİM ve savcılar yaz kararnamesinde krize erteleme formülü bulundu. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üzerinde sorun yaşanmayan 1332 hâkim ve savcının yer değişikliği kararnamesini imzaladı. Aralarında, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Başsavcısı ve Başsavcı vekili ile bazı savcıların da bulunduğu 300 kişilik listeyi görüşmeye devam etme kararı alındı. Kararname krizinde dün ilk kez uzlaşma için zemini oluştu. Kurulun saat sabah 10.00'da başlayan çalışmalarına Adalet Bakanı Sadullah Ergin de saat 11.20'de katıldı. Ergin'in yaklaşık 2 saat sonra toplantıdan ayrılması krizin derinleştiği yorumlarına neden olurken, Kurul toplantısı sürdü. Ergin ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman akşam saat 17.30'da, bu kez birlikte kurul çalışmalarına katılmak üzere Hâkimevi'ne geldiler. Bakan ve Müsteşar'ın kısa sürede ayrılmaması ve Kurul'un toplantısının normal şekilde sürmesi uzlaşmanın sağlandığı şeklinde yorumlandı. Kararnamenin kurul üyelerinin imzasına hazır hale gelebilmesi için gece boyunca mesai sürdü.

GECE YARISI BİTTİ

15 saat süren çalışmalarını tamamlayan HSYK, atamalarında sorun yaşanmayan 1332 hâkim ve savcının yer değişikliği kararnamesi imzaladı. Ancak, aralarında Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile bazı Ergenekon savcılarının da bulunduğu 300 kişilik listeyi yarından itibaren görüşmeye devam etme kararı alındı. Ağır Ceza Mahkemesi başkanları, başsavcılar ve başsavcı vekilleriyle idari yargıdaki hâkim ve savcıların atamaları görüşmeleri önümüzdeki günlerde sürdürecek. Adalet Bakanı Ergin, unvanlı hâkim savcılarla idari yargıda görev yapan hakim ve savcıların durumlarının görüşülmesine devam edileceğini söyledi. Ergin, Ergenekon savcılarıyla ilgili soru üzerine, "Önümüzdeki günlerde göreceğiz" demekle yetindi.

BİZE ULAŞIN