'Bu nikâh çocuk istismarına girer'

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı: Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre, 18 yaşını bitirmemiş kişiler "çocuk" olarak kabul edilir. 17 yaşında bir çocuk henüz gelişimini tamamlamamıştır. 71 yaşında birisiyle evlendirilmesi bir çocuk istismarıdır. Bu evlilik 17 yaşındaki kızın ruh ve beden sağlığını ciddi biçimde etkiler. Bu evliliğin iptal edilmesi herkes için en sağlıklı karar olur.
Ceza Hukuku Profesörü Bahri Öztürk: TCK'nın 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan, 'Fail mağdurdan 5 yaş daha büyükse, şikâyet koşulu aranmaksızın ceza iki kat arttırılır' hükmü Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Bu olayda, doğrudan zarar görenlerin başvurusu gerekiyor. Böylelikle 104. maddenin 1. fıkrası devreye girebilir.
Avukat Kezban Hatemi: Medeni Kanun'da evlenme yaşı 17'ye çıkarıldı. Anadolu'da 13 yaşındaki kızlar, yaşları büyütülerek evlendiriliyor. Bu maalesef Türkiye'nin gerçeği. Çocuğun isteği dışında yapılan bir evlilik söz konusuysa ciddi bir suç.
Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Başkanı Esra Baş: Medeni yasaya göre evlilik yaşı 17... Ancak 18 yaşının altında olan herkesin çocuk kabul edildiği uluslararası sözleşmeler de mevcut. Medeni kanun ile ceza yasası arasında ciddi bir çelişki var. Kızın maddi kaygılarla böyle bir evliliğe imza attığı ortada.

BİZE ULAŞIN