Cinayete zemin hazırlayan amca da ceza almalı

Töre kurbanı Güldünya'nın davasında Yargıtay'ın iki yargıç üyesi, yeğenlerin işlediği cinayette payı olduğunu belirttikleri amcaya da ceza istedi. Amca beraat etmişti

Töre cinayetlerinin sembolü Güldünya Tören'in öldürülmesi davasında Yargıtay'da "Sadece tetiği çeken mi suçludur?" tartışması yaşandı. Sadece Güldünya'nın kardeşlerinin cezalandırılmasına karşı çıkan Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nin 5 üyesinden ikisi, Güldünya'yı ölüme götüren ancak yargılama aşamasında beraat eden Mehmet Tören'in de ömür boyu hapse mahkûm edilmesini istedi. Güldünya'nın hastanede öldürülmesi davasında, yerel mahkeme kardeşleri İrfan Tören'i ömür boyu ve Ferit Tören'i yaş küçüklüğü nedeniyle 23 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm etmişti. Kararı Haziran ayında onayan Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nin gerekçesi belli oldu. Yargıtay'ın onadığı kararla Güldünya Tören'in amcası Mehmet Tören beraat etmişti. Üyelerden Salih Zeki İskender ve Mustafa Şahin, yeğenini önce intihar etmesi için zorladığı, bunu sağlayamayınca öldüreceğini söylediği ve nihayet Güldünya hastanede yatarken kardeşlerinin ölümü gerçekleştireceği saatlerde hastaneden ayrıldığı iddia edilen amca Mehmet Tören'in beraatına, cinayete ortam sağladığını savunarak, ağır bir gerekçeyle karşı çıktılar. Yargıçlar karşı oy yazılarında tecavüz sonucu hamile kalan Güldünya'nın, gönderildiği İstanbul'da amcası tarafından intihara zorlandığını, ardından da ölümle tehdit edildiğini belirttiler.

HASTANEYİ GÖSTERDİ

Yazıda, kardeşlerince sokakta öldürülmek istenen Güldünya'nın, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede ise daha önce polise 'Beni öldürecek' şikayetinde bulunduğu amcasının ellerine teslim edildiği, amcanın da İrfan ve Ferit'in, Güldanya'nın yattığı hastaneyi bulmasına yardımcı olduğu ifade edilip "Diğer sanıkların yaralıyı hastanede bulmalarını sağladığının kaçamaklı itirafı, sanık Mehmet'in kendileriyle işbirliği içinde olduğunun belirgin kanıtıdır" denilerek, amcanın ömür boyu hapsi istendi. Yargıtay'da 2'ye 3 oy çokluğuyla alınan karara Yargıtay Başsavcılığı'nın itiraz hakkı bulunuyor. Bu durumda dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gelecek. Aksi halde karar bu haliyle kesinleşecek.

YARGIÇLAR: NAMUS CİNAYETİ, TERÖRDÜR
İki yargıç kararlarında, namus cinayetlerinin de fotoğrafını çekip şu değerlendirmede bulundular: "Namus cinayetleri yasada suç sayılmakla birlikte, bu suçları üreten kültürün üyelerinden oluşan toplum tarafından hoşgörüldüğü, desteklendiği, suçları olabildiğince korunduğu toplumbilimsel bir gerçektir. Namus cinayetleri deyim yerindeyse toplumun bir kesimin uyguladığı ya da hoşgördüğü terördür. Elde edilen hukuksal veriler toplumbilimsel ilkeler ışığında yorumlanmalıdır. Aksi halde namus cinayetleri kanıtlanamaz bir suç olarak hukuk metinlerinde kalır."

BİZE ULAŞIN