DP'de ortağa şerh şoku

İstanbul il binasının yok pahasına satıldığı Anavatan Partisi'nde 90 gayrimenkule Hazine'nin tedbir koydurduğu ortaya çıktı. Anavatan'la birleşme kararı alan DP, tedbiri yeni öğrendi

Demokrat Parti ile birleşme kararı alan Anavatan Partisi'nin yurt genelindeki tapulu 90 gayrimenkulüne Maliye Bakanlığı tarafından geçen Mayıs'ta 'satılamaz' şerhi konulduğu ortaya çıktı. Tedbir kararına 2002 genel seçimlerinde Meclis'e giremeyen Anavatan Partisi'nin Genel Başkanı Erkan Mumcu döneminde milletvekili transferleriyle Hazine'den aldığı 8.5 milyon lira yardım parası neden oldu. Bakanlık "Seçimde alınan oy oranına bağlı yardım yapılır. Parayı iade edin" dedi. Partinin ödeyememesi üzerine taraflar davalık olurken 8.5 milyon liralık yardım faizle 12 milyon lira oldu. Maliye Bakanlığı'nın Anavatan'ın genel merkez binası dahil Türkiye genelindeki 90 gayrimenkulüne, 'Benden habersiz satamazsın' diyerek şerh koydurmasından birleşme kararı aldığı Demokrat Parti'nin haberi olmadı. Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun'un bu ay başında yaptıkları birleşme görüşmesinde de bu konunun gündeme gelmediği öğrenildi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Anavatanlı, "Parti birleşmelerinde bütün mal varlığı ile borç ve alacaklar çatı partisine geçer. DP'nin bu tedbirden haberi yok. Öğrendiklerinde kıyamet kopar" diye konuştu. Bu arada Maliye Bakanlığı, Hazine'den alınan yardımın nasıl harcandığını büyüteç altına aldı. Yetkililerin, önümüzdeki günlerde Anavatan Partisi'nin hesaplarını detaylı incelemeye alacağı öğrenildi.

'BU ŞAİBE ORTADAN KALKMALI'
Anavatan'ın Hazine yardımıyla aldığı Mecidiyeköy'deki İstanbul İl Binası'nı Hazine'nin şerh kararı öncesi 29 Ocak'ta 'yok pahasına satması' ve bunun dün SABAH'ta 'Anavatan'ı geren satış' başlığıyla yer alması yankı buldu. Anavatan Genel Sekreteri Muharrem Doğan, şöyle dedi: "Yazılan doğru. Hazine parasıyla alınan İstanbul il binasının, biz by-pass edildikten sonra bir imzayla satılması düşündürücü. Değerinin çok altında satılmış. Bu satışla ilgili dilekçe vererek satışın hangi kriterlere göre yapıldığını sordum. Tatmin edici cevaplar alamazsam konuyu yargıya taşıyacağım. Genel Başkan Salih Uzun'a, 'Temiz siyaset için bu şaibe ortadan kaldırılsın' dedim. O da bana, 'Gereğini yapacağım' sözü verdi."

'FİKİR VE GÖNÜL BİRLEŞMESİ'
Şerh kararını bilmediğini söyleyen DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez SABAH'a, "Bu konuyu ilk kez sizden duyuyorum" dedi. Görüşmelerde bu konunun gündeme gelmediğini belirten Söylemez şunları söyledi: "2007 seçimi sonrasında kamuoyunda birleşmeyle ilgili beklentiler vardı. Bu karşılanmış oldu. Bu nicelik değil nitelik birleşmesidir. Bütünleşme Komisyonu teknik meselelerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Anavatan Partisi'nin borcunu, alacağını bilmiyorum. Tapularına şerh konulduğu meselesi de gündeme gelmedi. Teknik ve hukuki ayrıntılar. Teknik düzeyde konuşulacak şeyler. Mal, mülk, borç ve alacak hesabı yapmadan fikir, gönül birleşmesi yaptık biz. Bütünleşme Komisyonu, tabloyu önümüze koyduğunda göreceğiz her şeyi."

BİZE ULAŞIN