Adalet Bakanlığı'ndan açıklama

Adalet Bakanlığı, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcıları ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hakimlerle ilgili olarak 38 şikayet dosyası açıldığını bildirdi. Bunlardan 28'i hakkında soruşturma başlatılmasına gerek görülmediği, 10 dosya kapsamındaki şikayetlere ilişkin incelemelerin ise sürdüğü belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, ''bir soruşturmayla ilgili olarak Cumhuriyet savcıları hakkında yapılan şikayet başvurularının Adalet Bakanlığınca işleme konulmadığı'' yönünde gerçeği yansıtmayan haberlere yer verildiği ifade edildi.

Anayasa'nın 144. maddesi ile Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 82. maddesi uyarınca hakimler ve savcılar hakkında inceleme ve soruşturma yapılmasının Adalet Bakanlığının iznine bağlı olduğu hatırlatılan açıklamada, Adalet Bakanının bu inceleme ve soruşturmaları, adalet müfettişleri veya hakkında soruşturma yapılacak olandan daha kıdemli veya savcılar aracılığıyla yaptırdığı ifade edildi.
Bu kapsamda, genel olarak hakim ve cumhuriyet savcıları hakkında bakanlığa yılda ortalama 5 bin kadar ihbar ve şikayet geldiği kaydedilen açıklamada, tüm bu ihbar ve şikayetlerin titizlikle incelendiği, yeterli delil bulunanlar hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Bu işlemlerin, Hakimler ve Savcılar Kanunu'ndaki düzenlemeler ile Anayasa'nın 138. maddesinde yer alan yargı bağımsızlığı ilkeleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

''Bakanlığımızın 2007 ve 2008 yılı istatistikleri değerlendirildiğinde, hakim ve savcılar hakkında yılda ortalama 5 bin şikayetten 4 bin kadarının sonuçlandırıldığı görülmektedir. Bu dosyalardan sadece yüzde 3 veya 4 gibi az bir bölümü disiplin işlemleri için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na sevk edilmiştir.
Haberlerde sözü geçen soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları ve bu soruşturmada işlemleri bulunan hakimlerle ilgili olarak da aynı mahiyette olan ihbar ve şikayetlerin birleştirilmesi suretiyle toplam 38 şikayet dosyası açılmıştır.

Bunlardan 28 dosya kapsamındaki şikayetler hakkında inceleme yapılmış ve yeterli delil bulunmaması nedeniyle soruşturma başlatılmasına gerek görülmemiştir. Şikayetlerin büyük bir bölümünün öncekilerin tekrarı ve benzeri mahiyette olması nedeniyle bunlar hakkında aynı işlem uygulanmıştır.
10 dosya kapsamındaki şikayetlere ilişkin incelemeler ise devam etmektedir.

Görüldüğü gibi 'Cumhuriyet savcıları ve hakimler hakkındaki ihbar ve şikayetlerin işleme konulmadığı' iddiası kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlığımız tarafından bu güne kadar bütün ihbar ve şikayetlerle ilgili olarak yasal işlem yapıldığı gibi bundan sonra da gerekli işlemler, mevzuat çerçevesinde, yargı bağımsızlığı ilkeleri göz önünde bulundurularak sürdürülecektir.''

BİZE ULAŞIN