Akrep soktu aşı olsaydı ölmezdi

İrem'i akrep ısırdı. Köyündeki sağlık evi kapalı olduğu için ilçedeki hastaneye oradan da Diyarbakır'a sevk edildi. Bir saatlik hastane yolculuğu sonunda İrem zamana karşı yarışı kazanamadı. Öldü... Köyü tedirgin: "Akrep yine ısırırsa"...

Henüz 11 yaşındaydı beş kardeşin en büyüğüydü. Yaz tatiline yeni çıkmıştı. Bir akşam elektrikler kesildi ve yatağında bir acı hissetti. Akrep sokmuştu. Bu acıyı hissettikten tam iki saat sonra öldü... Dört kardeşi annesi ve babası hala o evde o odada yaşıyor. Ailede köy halkı da ölümcül akreplere karşı nasıl önlem alınacağını bilmiyor. Köylüler akrep avında, uzmanlar ise "Bu akrepler tek olmaz, ama bir hemşirenin yapacağı bir iğne insan hayatı kurtarabilir" diyor. Küçük İrem'in yatağında, 10 santim uzunluğunda dünyanın en zehirli akreplerinden biri tarafından ısırılmasının üzerinden tam bir hafta geçti. Diyarbakır'ın Yaprakbaşı köyünde yaşayan İrem Aktop'un ısırıldıktan sonra, köyde bulunan sağlık evi kapalı olduğu için yarım saat uzaklıktaki Çınar ilçesine götürülmesi gerekiyordu. İrem'in hayatı bağlanacak tek bir seruma bağlıydı. Ailesi o sırada evin içinde akrebi aramaya koyuldu. Bu da yarım saate mal oldu. Akrep bulundu. İrem arabaya konulup hastaneye yola çıktığında ağzı uyuşmaya başlamıştı.

ANNE KORKUYOR
İlçedeki hastaneye geldiğinde uyuşma artık tüm vücuduna yayılıyordu. İlk müdahale yapıldı ancak zehir hızla etki etmişti. Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne ambulansla sevk edildiğinde çoktan ölmüştü. Zamana karşı yarışı kazanılamadı. Ailesi, İrem'i toprağa verdikten sonra, kızlarının akrep ısırmasına kurban gittiği odada dualar okudu. Ardından akrep taraması yaptı. Sonra anladılar ki, bu akreplere karşı ne yapacaklarını hiç bilmiyorlar. Anne Zeynep Aktop, "Çocuklarım için ne yapacağımı bilmiyorum. Her an her yerden bir akrep çıkar diye çok korkuyoruz. Elektrikler kesilir kesilmez sandalyelerin üzerine çıkıyoruz. Köyde herkes akrep avında. 50 tane akrep yakaladık. Hangisi zehirli hiç bilmiyoruz" diyor.

ESRA'YI DA ISIRMIŞ

Köydeki pek çok evde aynı tedirginlik yaşanıyor. İrem'in ardından köydeki bir evde daha benzer bir durum yaşanmış. Esra Çelebi adlı küçük kızın ayağını akrep ısırınca, hemen hastaneye kaldırılmış. Eve gönderilse de, bacağı enfeksiyon kapmış. Köyün muhtarı Şeref Bakır 15 yılda 5 kişiyi akrep zehirlenmesinden kaybettiklerini söylüyor. Bir hafta içinde köydeki bütün evler akrep avına çıkmış. Muhtar Bakır, "Köydeki sağlık evi kapalı, biz ilçeye ya da Diyarbakır merkeze hastayı yetiştirene kadar çoktan ölmüş oluyor" diyor.

BİZE ULAŞIN