Selin 3. kez vurduğu Giresun afet bölgesi

Giresun'da yüzlerce ev ve işyeri sular altında kaldı, dereler taştı. Belediye Başkanı "İhbarlara yetişemiyoruz" dedi. Hükümet Giresun'u afet bölgesi ilan etti. Yağışlar Rize, Trabzon ve Ordu'ya da hasar verdi

Karadeniz bölgesi son yılların en büyük çevre felaketini yaşıyor. Giresun'da bir hafta içinde 3'üncü kez sel felaketi yaşandı. İlk olarak 21 Temmuz'da yaşanan sel felaketinde bir kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalmış, yüzlerce araç denize ve derelere sürüklenmişti. 23 Temmuz'da ise sağanak yağış sonucu Batlama Deresi taşmış ve yol çökmüştü. Önceki akşam saat 19.00'da başlayan sağanak yağış gece saat 02.00'ye kadar etkisini sürdürdü. Trabzon- Giresun- Ordu yolu gece ulaşıma kapandı. Aralıksız devam eden yağmur şehir içindeki ulaşımı da felç etti. Kent merkezinde yüzlerce işyeri ve ev sular altında kaldı. Giresun merkezdeki dereler taştı. Araçların içinde mahsur kalan vatandaşları güvenlik güçleri kurtardı. Keşap ilçesi ile Espiye arasındaki Yolağzı Köprüsü taşınca köprü trafiğe kapatıldı. Kent merkezine uzun süre elektrik ve su verilemedi. Bulancak, Espiye, Duroğlu, Keşap ve Dereli ilçeleri de yağıştan etkilendi. Belediye ekipleri, gece saat 22.00 sıralarında anons yaparak, mecbur kalınmadıkça sokağa araçlarla çıkılmaması konusunda vatandaşları uyardı. Samsun ve diğer illerden motopomp ve iş makineleri istendi. Meteorolojiden alınan bilgiye göre Giresun'da metrekareye 157 kg. yağış düştü. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, "Bu yağış kente bir önceki yağıştan iki kat daha fazla zarar verdi. Altyapı tamamen bitti'' dedi. Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, Giresun'da incelemelerde bulundu. Bakan Demir'in yanına gelen ve evinin selden zarar gördüğünü belirten Yüksel Güzel adlı bir kadın, evinin 4 yıl önce de selde zarar gördüğünü, yetkililerin gerekli önlemleri almadığını iddia etti. Vatandaşa yardım sözü veren Demir, Giresun'un afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı. CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim, Aksu deresinin taşması sonucu yol kapanınca bölgede yaklaşık 3 saat mahsur kaldı.

DÜN DE RİZE'Yİ VURDU

Sağanak yağış Rize'de de etkili oldu. 36 köy yolu kapalı, 13 köye ise su verilemiyor. Yağıştan en çok Rize'ye 24 kilometre uzaklıktaki Karasu ve Ambarlı köyleri etkilendi. Karasu'da 30 ev oturulamaz durumda, 3 ev ise çöktü. Karasu deresinin taşması sonucu köy kahvesinin camları kırılırken, 10 iş yerinde de maddi hasar oluştu. Trabzon'da önceki gece saat 23.00 sıralarında etkisini gösteren sağanak yağıştan dolayı şehrin bazı bölümlerindeki rögârlar tıkandı. Kent merkezinden Trabzon Havalimanı'na kadar uzanan yolun bir bölümü ile Trabzon-Akçaabat Karadeniz Sahil Yolu'nun bazı bölümlerinde oluşan su birikintileri, trafiği olumsuz yönde etkiledi. Ordu'da yağış kent merkezi ile Perşembe ve Ünye ilçelerinde etkili oldu. Bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

BİZE ULAŞIN