Vatandaş öfkeli dertli ve korkuyor

Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı Ali Kara: "Su tahribatına uğramış yüzlerce esnafımız ne yapacağını şaşırmış durumda. Giresun 1999'da deniz afeti, 2002'de taşkın, sel afeti yaşamıştır. 7 yıl sonra aynı afetleri yine yaşadık. Kentte alt yapı olmadığını herkes gördü. Daha kaç can ve mal kaybı yaşanması gerekiyor."
Giresun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Çeltik: "Selden yollar yıkılıyor, cezasını şoför arkadaşlarımız çekiyor. Biz her 10 yılda bir bu afeti yaşıyoruz. Giresun'un bir afet planı olmadığı gerçek. Karadeniz duble yolu her şeye çözüm getirecek dediler, afetin yanında o da ikinci bir afet olarak karşımıza çıktı."
İşadamı Orhan Yılmaz: "Giresun'un sil baştan, geniş kapsamlı bir altyapıya kavuşturulması gerekir. Lokal önlemlerle geçiştirilirse, gelecek taşkın vev selde de aynı, hatta daha feci manzaralar yaşayabiliriz. Karadeniz Sahil Yolu tekrar gözden geçirilmeli ve nerede yanlış yaptıklarını artık kamuoyuna itiraf etmeleri gerekiyor."
Eğitimci Ercan Ayhan: "Biz 'bu sahil yolunu güneyden geçirin' dediğimiz zaman sözlerimize itibar etmediler. Karadeniz Sahil Yolu hem sahillerimizi hem de kentimizi mahvetti. Bugün yaşanılan bu afetin baştaki nedeni, Çin Seddi misali denizle şehri ikiye bölen Karadeniz Sahil Yoludur."
Esnaf Meliha Gerezer: "Şehrimizin turizmini destekleyerek yatırımların artırılmasını isterken, kentin altyapı sorunu ve sahili yok ederek yapılan Karadeniz Sahil Yolu karşımıza çıktı. Giresun'u taşkın sulardan kurtaracak ne varsa onlar yapılmalı."
Rize Karasu köyü muhtarı Nuri Yılmaz: "Korkuyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hava karanlık. Toprak suya doymuş, yağış olursa daha beterini yaşarız.
Niyazi Türüt (70) (Şarkıcı İsmail Türüt'ün amcası): "Hâlâ bir yetkili gelmedi, kriz masası kurulmadı. Bilim adamları gelsin buradaki olayı çözsün. Kasırga mı nedir bilmiyoruz, korkuyoruz, evlerimize çıkamıyoruz. Çocuklarımız aç, perişan. Yemek dağıtılmadı.

BİZE ULAŞIN