Ankara, IRA anlaşması mimarı 'Lord'u dinledi

IRA ile Britanya arasında imzalanan anlaşmanın mimarlarından Lord Alderdice, Ankara'da emniyet istihbarat ve terörle mücadele uzmanlarına, "Kürtlerin onuruna hitap edin" dedi

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Polis Akademisi'nde yarın yapılacak ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da katılacağı, "Kürt Çalıştayı" öncesinde IRA ile Britanya arasında imzalanan, "Hayırlı Cuma" anlaşmasının mimarlarından Lord John Alderdice'in, Ankara'ya gelerek aralarında emniyet istihbarat ve terörle mücadele uzmanlarının da bulunduğu bir gruba konferans verdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, "Sorunun çözümünde çeşitli ülkelerin modellerini inceledik" sözleri doğrultusunda 21 Temmuz'da Ankara'da, bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Alderdice'in yanı sıra terörle mücadele konusunda önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Scott Atran, Prof. Dr. Marc Sageman ve Richard Davis de katıldı.

SEMBOLLER KULLANILMALI
"Terörün Yeni Trendleriyle Mücadele" adlı çalıştayda, terör uzmanı yabancı konuklar, tecrübelerini İçişleri Bakanlığı, Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele yetkilileri ile paylaştı. Scott Atran, özellikle toplumsal entegrasyon ve uyumun sağlanmasında, toplum tarafından önemli hale gelmiş sembollerin kullanılması üzerinde durdu. Terör örgütlerinin eleman kazanma metotları ve örgüt profilleri konusunda çalışmalar yapan Prof. Dr. Marc Sageman, sorunun çözümünde sosyoekonomik, kültürel ve siyasal faktörlerin önemini anlattı. Sageman, halkın önem verdiği hususlarda devletin saygın duruşunun oldukça önemli olduğunu söyledi. Prof. Sageman, soruna neden olan noktalarda devletin sembolik de olsa, ilgili toplumun duygularına hitap eden konularda açılım yapmasının yerinde olacağını kaydetti. Alderdice ise ABD, AB ve Türkiye ilişkileri çerçevesinde terörle mücadelede uygulanan stratejiler, küresel aktörler, yapılan doğrular ve yanlışların neler olduğunu anlattı. Prof. Sageman gibi "onur" ve "gurur" kavramlarının önemini teyit eden Lord Alderdice, "Kürtlerin onuruna hitap edin" mesajı verdi.