Misyonerlik cinneti

Misyonerlikle suçladığı arkadaşını bıçakla rehin aldı, başına da Türk Bayrağı doladı. 'Allahsızlar' diye bağıran saldırgan ecel teri döktürdü

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 04.08.2009 ABONE OL
Kadıköy'de dün rehin alma krizi yaşandı. Yasin Karasu (24), saat 14.00 sıralarında Rıhtım Caddesi Başçavuş Sokak'ta karşılaştığı ve önceden tanıdığı İsmail Aydın'la (35) misyonerlik yaptığı iddiasıyla tartışmaya başladı. Karasu bıçağını çıkartarak Aydın'ın boğazına dayadı. Yanında bulunan bir Türk Bayrağı'nı Aydın'ın başına dolayan Karasu, diğer bayrağı da eline alarak sallamaya başladı. Karasu, Aydın'ı öldürmekle tehdit ederken, çevresindekilere de "Allahsızlar, kitapsızlar, misyonerlik yapıyorlar" diye bağırdı. Saldırgan, kimsenin yanına yaklaşmasına izin vermedi. Bu sırada olay yerine gelen çok sayıda polis ekibi bir yandan vatandaşları uzaklaştırıp güvenlik koridoru oluştururken, bir yandan da saldırganı ikna etmeye çalıştı. Bıçağı bırakmayan Karasu, Türk Bayrağı'nı rehin aldığı Aydın'ın eline verdi ve sallamasını istedi. Polis, dehşet dolu 20 dakikanın ardından Karasu'yu teslim olmaya ikna etti. Karasu ve Aydın gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü.
FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

KİLİSE EVDE GÖZALTI

Yasin Karasu ifadesinde sonradan Hıristiyan olan İsmail Aydın'ın birkaç metre mesafedeki Reşitpaşa Sokak'ta bir bodrum katını Protestan Ev Kilisesi olarak kullandığını, arkadaşlarıyla birlikte İskele Meydanı'nda İncil dağıttığını öne sürdü. Polis, belirtilen bu evde Afrant Sbernart ile bir Türkü ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına aldı. Bir yıl önce askerden geldiği ve korsan CD satmaktan sabıkası olduğu öğrenilen saldırganın bazen bu kilise eve gittiği öne sürüldü.

***

Kurtuluş Kiliseleri Başpastörü İhsan Özbek, Türkiye'de son yıllarda Hıristiyanlara hoşgörüsüzlük başladığını kaydederek, "Hıristiyanlar sıkıntı ve korku içerisinde yaşıyor" dedi. Misyonerlik faaliyetleri gerekçe gösterilerek yapılan bazı saldırılar şöyle:
5 Şubat 2006-Trabzon: Santa Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro, dua ederken O.A. tarafından öldürüldü.
2 Temmuz 2006-Samsun: İtalyan Katolik Kilisesi'nin rahibi Pierre Brunissen, uğradığı bıçaklı saldırıda kalçasından yaralandı.
17 Aralık 2007-İzmir: Karşıyaka Saint Antuan Kilisesi Rahibi Adriana Francini bıçaklandı.
18 Nisan 2007-Malatya: Zirve Yayınevi katliamında İncil dağıttıkları gerekçesiyle Tilman Geske, Necati Aydın, Uğur Yüksel boğazı kesilerek öldürüldü. Işınsu KAYGUSUZ / SABAH

BUGÜN NELER OLDU