Türk gazetecilere Yunan gözaltısı

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 04.08.2009 18:20 ABONE OL
Ege Denizi'nde yıllar önce yaşanan 'Kardak krizinin bir benzeri Akdeniz'de Karaaada patlak verdi. Kaş'ın burnunun dibindeki Karaada'ya Yunan askerinin çıktığı, bayrağının çekildiği iddiaları üzerine bölgeye giden gazeteciler Yunan askerleri tarafından gözaltına alındı. Teknede bulunan SABAH muhabiri Öner Şan'ın kimliğine el konulup çektiği fotoğraflar incelendikten yaklaşık 1 saat sonra 3'ü gazeteci 5 kişi serbest bırakıldı.

İKİNCİ KARDAK KRİZİ
Ege Denizi'nde 1996 yılında yaşanan Kardak kayalıkları krizinin bir benzeri Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında yaşandı. Kaş açıklarındaki Meis Adası'nın 3 mil batısında bulunan bir kilometrekarelik Karaada'da Yunan askeri yığıldığı iddia edildi. Yunanlıların adaya karakol ve gözetleme kulesi kurulduğu ve Yunan bayrağı dikildiği öne sürülmesi üzerine gözler bir anda bu küçücük adaya yöneldi.

ASKERİ BİNA VE KLİSE GÖRÜNTÜLEDİLER
İddialar üzerine SABAH Gazetesi Muhabiri Öner Şan, ulaştırma görevlisi Yusuf Yavuzyiğit, İhlas Haber Ajansı muhabirleri Sabri Çağlar ve Çağdaş Yıldırım, dün saat 14.30 civarında Kaş'tan kiraladıkları 10 metrelik balıkçı teknesiyle Karaada'ya doğru yola çıktı. Kaptan Erhan Tanlak yönetimindeki Foni adlı tekne, saat 17.00 civarında adaya ulaştı. Adanın etrafında yarım tur atan gazeteciler, adada karşılaştığı ilginç manzarayı fotoğraflayıp görüntülemeye başladı. Gazeteciler adada 4 yeni bina, Yunan bayrağı, asker kulübesi ve bir kilise görüntüledi.

MOTURU KAPATIP TEKNEYİ BAĞLADILAR
Tam da bu sırada bir Yunan hücumbotu hızla tekneye doğru geldi. Saat 17.10'da teknedeki Türk gazeteciler, Yunan hücumbotundaki askerler tarafından gözaltına alındı. Gazetecilerin içinde bulunduğu teknenin motoru Yunan askerler tarafından kapatıldı. Yunan askerler daha sonra tekneyi, hücumbotun arkasına bağladı. Teknedeki Türk gazetecilerin kimliklerini alıp kontrol eden Yunan askerler, daha sonra teknede bulunan gazetecilerin fotoğraflarını çekti. Türk gazeteciler ne olup bittiğini anlamaya çalışırken askerler komutanlarıyla dakikalarca süren telefon trafiğine başladı.

TÜRK ASKERİ SİLAHINI DOLDURUP BEKLEDİ
Teknenin kaptanı da bu bekleyiş sırasında durumu Türk Sahil Güvenliğine bildirdi. Az sonra bir Türk sahil güvenlik gemisi bölgeye geldi. Gemi, teknenin yaklaşık 300 metre yakınında beklerken sorgulamalarını tamamlayan Yunan askerler gazetecileri saat 18.12'de serbest bıraktı. Serbest kalan gazetecilerin teknesi Kaş'a doğru yola çıkarken Zodyak botla tekneye yaklaşan 4 kişilik Türk sahil güvenlik timi gazetecilere 'sorun olup olmadığını' sordu. 'Sorun yok' cevabı üzerine Türk timi dolu silahlarını boşalttı. Gazeteciler, Zodyak bot eşliğinde Kaş kıyılarına döndü.

"HIZLA GELİP ÖNÜMÜZÜ KESTİLER"
Haber için gittikleri ada açıklarında Yunan askerleri tarafından 1 saat gözaltına alınan SABAH muhabiri Öner Şan yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Tekneyle adaya doğru açıldık. Adanın etrafında tur atarken askeri tesislerin görüntülerini çektik. Bu arada Meis Adası'ndan gelen Yunan hücumbotu gördük. Çekim yapmayı bırakıp Kaş'a geri dönmeye başladık. Bizim tekne çok yavaş olduğu için hücumbot hızla gelip önümüzü kesti. Fotoğraf çekiyorduk. Onlar bizi uyarıp fotoğraf ve görüntü çekmememizi söylediler. Sonra kimliklerimizi alıp kaydettiler. Daha sonra da çekilen görüntülere baktılar. Bu arada telefonla konuşmamızı istemediler, bizi bu konuda sık sık uyardılar. Korkmadık. Bu arada Türk Sahil Güvenlik gemisi geldi. Biraz açıkta bekledik. Bizi daha sonra serbest bıraktılar. Bunun üzerine sahil güvenlik gemisinden bir Zodyak botuyla silahları dolu 4 asker bize yaklaştı. Problem olmadığını görünce silahlarını boşalttılar. Sonra da Kaş'a geldik."

BUGÜN NELER OLDU