Wall Street Journal: Bu sefer farklı

Türkiye'nin Kürt açılımı için Wall Street Journal, "Şimdiye kadarki girişimlerden çok farklı" dedi. Haberde, "İlk defa devlet kurumları, çözüm için uyum içinde çalışıyor" yorumuna yer verildi

Türk hükümetinin "Kürt Açılımı" ABD'de de ilgi ile izleniyor. The Wall Street Journal gazetesi, "Kürt Açılımı" ve Erdoğan-Türk görüşmesine ilişkin "Kürt açılımının şimdiye kadar yapılan girişimlerden çok farklı olduğu" yorumunu yaptı. ABD'nin finansal ve borsa çevrelerinin gazetesi The Wall Street Journal, İstanbul kaynaklı Nicholas Birch imzalı haberinde "Türkiye, Kürt Sorununa Son Vermeyi Amaçlıyor" derken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile DPT Genel Başkanı Ahmet Türk arasındaki görüşmenin "Türkiye'nin yükselen bölgesel güç statüsünü köstekleyen ve Avrupa Birliği'ne katılma çabalarını yavaşlayan 25 yıllık bir sorununa son vermeye yönelik yeni bir hamle" olarak niteledi.

300 MİLYAR DOLAR FATURA

PKK'nın, Türk devletine karşı silaha sarıldığı 1984'ten beri çoğu Kürt, 40 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini belirten gazete "Savaş, ülkeye tahminen 300 milyar dolara mal oldu ve AB içerisinde Türkiye'nin üyelik hedefine muhalefeti alevlendirdi" diye yazdı. WSJ, "Başbakanın barışma çabası, hükümetinin sınırları etrafındaki çatışmaları nötrleştirmeye yönelik politikasının son çabasıdır. Bu girişimlerin sonuçları ise karışık" yorumunu yaptı. Erdoğan'ın 2005'te "geleneksel Türk politikası"ndan ayrılarak Türkiye'deki Kürtler için "daha çok demokrasi" sözününü verdiği, ancak bu sözlerin doğrultusunda siyaset üretmediği öne sürülen haberde "Sayın Erdoğan'ın Kürt girişimi, muhalefet ile karşılıyor" denildi ve gerçekleşmesinin zor olacağına dikkat çekildi. Buna karşın gazete şöyle dedi: "Ancak birçok analist, yeni Kürt açılımının şimdiye kadar yapılan girişimlerden nitelik olarak çok farklı olduğunu söylüyor. Merkezi Washington'da olan Carnegie Endowment adlı düşünce kuruluşunun Türk uzmanı Henry Barkey de "İlk defa olarak Türk devlet kurumları, bu sorunu çözmek için uyum içinde çalışıyor' dedi."

BİZE ULAŞIN