Özel Çapa Hastanesi'nde yangın

Fatih'teki Özel Çapa Hastanesi'nde yangın çıktı.

Özel Çapa Hastanesi'nde henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. Yoğun duman oluşturan yangına, itfaiye ekiplerince müdahale edildi.

* OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Fatih'teki Özel Çapa Hastanesi'nde çıkan yangın kontrol altına alınırken, hasta tahliye işlemleri de sürdürülüyor.

Fatih Çapa Necip Asım Sokak'taki hastanenin asansör boşluğundaki çöplerde çıkan ve jeneratöre sıçraması sonucu yayıldığı belirtilen yangın, Fatih, Bayrampaşa ve Zeytinburnu itfaiye ekiplerince yürütülen çalışmalar sonucu kontrol altında alındı.

Hastanenin yoğun bakım ünitesinde yoğun duman oluşması nedeniyle buradaki hastaların dışarı çıkartılması işlemine başlandı. Buradaki hastalar, kısa sürede olay yerine ulaşan ambulanslarla çevre hastanelere nakledildi.

ÖZEL ÇAPA HASTANESİ BAŞHEKİM YARDIMCISI DR. YILMAZ: YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDEKİ 12 HASTAYI TEDBİR AMAÇLI SEVK ETTİK"

Özel Çapa Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz, çıkan yangın nedeniyle yoğun bakım ünitesindeki 12 hastanın tedbir amaçlı çevredeki hastanelere sevk edildiğini söyledi.

Yılmaz, Çapa Necip Asım Sokak'taki hastane önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, elektrik kesintisinden kısa süre sonra hastanenin arka çatısında kesif dumanın meydana geldiğini belirtti.

Yangının çıkış nedeninin itfaiye tarafından araştırıldığını kaydeden Yılmaz, olaydan dolayı hastanenin bir katındaki hastaların dumandan etkilenmemeleri amacıyla tahliye edilmesi kararı alındığını söyledi. Personelin insan üstü gayretleriyle hiçbir can kaybı ve yaralanma yaşanmadığını dile getiren Yılmaz, İstanbul itfaiyesi ve emniyetine yangının kısa sürede söndürülmesi için gösterdiği gayretten dolayı teşekkür etti.

Yılmaz, gazetecilerin ''Hastaneden kaç kişi tahliye edildi?'' sorusu üzerine ''Yoğun bakım ünitesindeki 12 hastayı sadece tedbir amaçlı sevk ettik. Herhangi bir olumsuz durum olmadı'' dedi. Olay sırasında hastanede bulunan Fatih Memiş ise görevlilerin uyarısı üzerine dışarı çıktıklarında hastanenin bir katından duman çıktığını gördüklerini söyledi.

Bu arada, duman ve hasta tahliye işlemlerini gerçekleştiren itfaiye ekipleri ve diğer görevliler de hastaneden ayrıldı.

YANGIN ÇIKAN HASTANEDE DOĞUM HEYECANI

Fatih'teki Özel Çapa Hastanesi'nde çıkan yangın tamamen söndürülürken, yoğun bakımda dumandan etkilenen 12 hasta başka hastanelere sevk edildi. Yangına tam doğum sırasında yakalanan Zahide Karaer, Berk adı verilen bir erkek bebek sahibi oldu. Bebeğin ve diğer hastaların durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Fatih Millet Caddesi Necip Asım Sokak'taki Özel Çapa Hastanesi'nde saat 12.00 sıralarında yangın çıktı. Hastanenin arka bölümünde henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangın kısa sürede büyüdü. İlk anda hastane personelinin müdahaleye çalıştığı yangın söndürülemeyince itfaiye ekiplerinden yardım istendi. Bayrampaşa, Zeytinburnu ve Fatih itfaiye grupları olay yerine sevkedilirken, İstanbul'u hemen her noktasından çok sayıda ambulans da hastaneye gönderildi. Yangın nedeniyle hastane personeli büyük panik yaşarken, ilk anda yürüyebilecek durumda olan hastalar tahliye edildi. Bazı hastalar tekerlekli sandalyelerle dışarı çıkartılırken, duman özellikle yoğun bakım ünitelerinin bulunduğu 1 ve 2. katı tamamen kapladı.

İtfaiye kalorifer ve jenaratör dairesine yakın bir bölümde başlayan yangını kontrol altına almak için uzun süre çalıştı. Söndürme çalışmaları devam ederken olay yerine gelen yaklaşık 20 ambulansla yoğun bakımdaki hastalar birer birer taşındı. 12 yoğun bakım hastası ambulanslara büyük bir koşuşturmacayla taşınarak çevre hastanelere sevkedildi. Yoğun bakımda hastası bulunan vatandaşlar da içeri giremedikleri için dışarıda büyük bir korku ve panik yaşadı. Yangının tamamen söndürülüp dumanı tahliye edilmesi yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Yoğun bakım hastaları tahliye edildiği sırada dışarıda Karaer çiftinin yakınları da büyük bir korku yaşadı. Cemil ve Zahide Karaer çiftinin yangın başladığı sırada bir erkek çocuklarının dünyaya geldiği öğrenildi. Zahide Karaer'in kardeşi Filiz Turan telefonla hastanenin üst katına çıkartılan yeğeninin durumu hakkında bilgi aldı. Filiz Turan kardeşinin 9 yıl bekledikten sonra bebek sahibi olduğunu ve yangının tam doğum esnasında çıktığını söyledi. Berk ismi verilen bebeğin ve annenin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Turan, bebeğin çocuk yoğun bakım ünitesine çıkartıldığını belirtti.

BİZE ULAŞIN