Şehit ve PKK'lı aileleri barış için kucaklaştı

Cumartesi 09.08.2009
Güncelleme: Pazar 09.08.2009
ABONE OL
Kürt sorununun barışçı yollarla çözülmesi yönünde devletin tepesinde atılan adımların yankısı, tabanda duyulmaya başladı. Merkezi Ankara'da bulunan OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği üyeleri ile Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (Meya-Der) üyeleri Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir araya geldi. Diyarbakır'da gerçekleşen tarihi buluşma talebi merkezi Ankara'da bulunan OHAL Gazileri ve Şehit Aileleri Dayanışma Derneği'nden geldi. Dernek Başkanı Müslüm Öztürk ile 4 şehit ailesinden oluşan 10 kişilik grup teklifin kabul edilmesi üzerine Diyarbakır'a gitti. Meya-Der Başkanı Hasan Pençe ile çocukları dağda bulunan veya dağda yaşamını yitiren anne ve babalar da sabah erken saatlerde buluşma yeri olan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde toplandı. Öztürk, dernek yöneticileri olarak bir grup gazi ve şehit ailesi ile birlikte kardeş kavgasında çocuklarını kaybeden ailelerin taziyesi için Diyarbakır'a geldiklerini söyledi. Öztürk, 30 yıldır süren çatışma süresinde toplumun her kesiminin ağır bedel ödediğini ifade ederek şöyle konuştu: "Acıyı hiç kimse bizim kadar hissetmedi. Hakikat şu ki 'Kan kanla temizlenmez' Biz anaların çektiği acıyı başka analar çeksin istemiyoruz. Birlikte yaşadığımız bu acı dolu karanlık sayfayı tarihe havale etmekten başka çaremiz yoktur."

'ÖLÜMLERİİZLEMEYELİM'
Meya-Der Başkanı Hasan Pençe de yaşananları 'tarihi buluşma' olarak değerlendirdi. Pençe, bu buluşmanın barış için atılan en önemli adımlardan biri olduğunu kaydederek, "Gelin hep birlikte geçmişi unutalım. Silahı, nefreti, düşmanlığı aramızdan kovalım. Barış içinde yasayabileceğimizi herkese gösterelim. Çocuklarımızın birbirlerini öldürmelerini izlemek yerine onlara ve tüm halkımıza birlikte kardeşçe yaşamayı ve huzur dolu bir geleceği hazırlanalım. Tek dileğimiz; hiç kan akmasın hiçbir annenin yüreği yanmasın. Bunu temin etmek; insan olarak sorumluluğumuz ve halkımıza karşı bir borcumuzdur" dedi.

'Artık kavga yok'
Kürt anneler, beraberlerinde getirdikleri beyaz tülbentleri, şehit ve gazi annelerinin boynuna taktı, acılı anneler kucaklaştı. Oğlu dağda bulunan Emine Özbek isimli anne, Kürtçe "Edi şer tune" (Artık kavga yok) derken, şehit ve gazi anneleri ise buna "Artık kavga bitsin" diye destek verdi.