94 yıl sonra ortaya çıktı

Çanakkale'de Mehmetçiğe verilen ölüm emri notu 94 yıl sonra ortaya çıktı Çanakkale savaşlarında kendilerinden üstün düşman birliklerini hezimete uğratan Mehmetçikleri siperlere adeta ölümüne mıhlayan 27. Alay Komutanı Albay Şefik Aker'in yazdığı emir notu, 94 yıl sonra günyüzüne çıktı.
Seddülbahir Çanakkale Savaşları Müzesi sahibi işadamı Ahmet Uslu, yaklaşık 11 bin parça savaş eseri bulunan müzesindeki en değerli parçanın, üzerinde, "İcap ederse orada gömüleceksiniz" yazılı emir notu olduğunu söyledi.

Türkiye'de savaş eserleri koleksiyoncusu olarak tanınan bir işadamının müzelerini gezdiğini ve çok etkilendiğini belirten Uslu, "Çanakkale savaşlarına verdiğimiz önemden dolayı bize teşekkür eden bu kişi, müzeye katkı olması için bu belgeyi verdi. Osmanlıca belgeyi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü hocalarına tercüme ettirdik. Böylece doğrulatarak, 'Çanakkale 1915' isimli müzemizin yayın organı derginin 3. sayısında yayımladık. Sarı saman kağıda yazılan belgede, Albay Şefiğin kendi ismi ve imzası var. Bu emir notu, düşman askerlerinin çıkarmasından üç gün sonra verilmiş. İşin en hazin tarafı ise emri alan Yüzbaşı Ahmet Necati Efendi'nin, beş gün sonra Sivritepe'de şehit olmasıdır." diye konuştu.

Mehmetçiklerin üstlerine sadakatinin ölüm derecesinde olduğunu gösteren belgenin ilk olarak İzmir'de sergileneceğini kaydeden Ahmet Uslu, "Konuk il olarak Çanakkale'nin yer alacağı 78. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda ziyarete sunulacak. Daha sonra Seddülbahir Müzesi'nde sergilenecek." şeklinde konuştu.

Müzelerinde şu anda tescil edilmiş 2 bin 700 parça eser bulunduğunu aktaran Uslu, tescil için bekleyen ve dilekçeleri verilmiş yaklaşık 9 bin parça daha olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yaklaşık 11 bin parça savaş malzemesine sahibiz. Çanakkale savaşlarının çok çarpıcı belge ve eserleri mevcut. Mesela mezarı Gelibolu'da olan bir İngiliz çavuşun saati, Ocean zırhlısındaki askerlerden kalan tek şapka ve bizim askerlerimizin yaptığı taştan düğmeler..."

BİZE ULAŞIN