10 yıl önce burası sular altındaydı...

Değirmendere, 17 Ağustos 1999 depremi sonrası sular altındaydı. Sahili aşan deniz, binaları bile yutmuştu. Şimdi acılar unutulmasa bile yeni bir yaşam ve umut var...

Çarşamba 12.08.2009
Güncelleme: Çarşamba 12.08.2009
ABONE OL
Marmara Depremi'nde sular altında kalan Kavaklı Sahili ve Değirmendere yeniden dirildi. Kavaklı Sahili marinaya çevrildi. Değirmende Sahili ise Sanat Sokağı ve restoranlarıyla, eski acılara inat tam bir eğlence mekanı oldu.

ELEKTRİK DİREĞİ SUDA

Sahilde balık tutan Burhan Şamdancı ve Mehmet Pektaş, "Bir zamanlar burada binalar, lokantalar vardı. Hepsi suyun altına gömüldü. Ancak aradan geçen 10 yılda, şehir de biz de değiştik. Şimdi yeni marinaya balık tutmaya geliyoruz. Buradaki değişim yeniden dirilmeyi gösteriyor" diyor. Tamamen değişen Kavaklı Sahili'nde depremi hatırlatan tek şey ise "Deprem Anıtı" oluyor. Anıtın üzerinde "17 Ağustos 1999 depremi şehitlerinin anısına yapılmıştır. Umutmayacağız'' yazıyor.

DENİZİN YUTTUĞU YERLER

Depremin en acı görüntülerine sahne olan ve sular altında kalan Değirmendere'de de yaşam yeniden dirilmiş. Sahil, yepyeni bir görüntüye kavuşurken, geçmişin acı izleri tamamen yok olmuş. Parklar, çay bahçeleri ve lokantalarla hayat yeniden canlanırken, Sanat Sokağı da en popüler mekanlar arasında yerini almış. Sanat Sokağı'nda gece kurulan stantlarda el emeği göz nuru takılar satılıyor. Değirmendere halkının akın ettiği sokak, her an bir festivale ev sahipliği yapıyormuş gibi.

'BU CADDE DEPREMDE YOKTU'
Burada közlenmiş mısır satan 65 yaşındaki Hasan Özdemir, "Depremde ailemden kimse ölmedi. Ama ya dostlar, arkadaşlar, çekilen acılar... Her taraf yıkıldı. Ah yavrum bu cadde, depremde yoktu. Buraları deniz yutmuştu. Acılarımızı da. Dirildik ama bir de bizim yüreğimize sorun" diyor.